Ortaöğretim 10. sınıf Türk edebiyatı ders kitabında yer alan destan metinlerinin çoklu zekâ kuramı çerçevesinde incelenmesi
The investigation of sagas, located in the textbooks of secondary education of 10th grades according to multiple intelligences theory
- Tez No: 419396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİYE DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2005 Ortaöğretim Türk Edebiyatı Dersi Öğretim Programı'na göre hazırlanan 10. sınıf Türk Edebiyatı ders kitabında yer alan destan metinlerinde ve metin uygulamalarında çoklu zekâ unsurlarının ne derece yer aldığının belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, ders kitaplarındaki destan metinleri ve metin uygulamaları incelenmiş ve edebiyat öğretmenlerinin bu konudaki düşünce ve eylemlerini tespiti için bir ölçek hazırlanıp mevcut durumun ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmayı desteklemek amacıyla Türk Edebiyatı ders kitabındaki destanların çoklu zekâ kuramına uygunluğunu belirlemek için hazırlanan ölçek 2014-2015 öğretim yılında İzmir ili, Güzelbahçe ve Urla ilçelerine bağlı ortaöğretim kurumlarındaki 123 edebiyat öğretmenlerine uygulanmıştır. Çalışma betimsel amaçlı bir alan araştırmasıdır. Araştırmada kullanılan ölçek çalışmayı desteklemek amacıyla kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, SPSS 20 programı aracılığıyla frekans analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın verileri yorumlandığında, 10. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ders kitabındaki destan metinleri ve uygulamalarının çoklu zekâ alanlarının gelişimini destekler nitelikte olduğu; ancak öğretmenlerin bu kurama yeterince hâkim olmadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to define how much the multiple intelligences theory has been implemented during the preparation and presentation of Sagas, located in the textbooks of Secondary Education of 10th Grades, published according to the Teaching Programme of 2005 Secondary Education Turkish Language and Literature. In this study, sagas and texts, located in the textbooks have ben studied and a questionnaire has been prepared. Many teachers have been asked to filled in the questionnaire and according to the results a scale has been done to show the statement. The prepared questionnaire has been filled in by 123 Turkish Language and Literature teachers, working at schools, located in Güzelbahçe and Urla in Izmir in 2014-2015 education year. This study is a kind of descriptive study. The questionnaire, filled in has been used to support the study. The datas according to the results has been analyzed by SSPS 20 programme. As a result ; according to study results, it is defined that the sagas and texts, located in the textbooks of Secondary Education of 10th Grades support the theory of multiple intelligences but teachers, using these boks for their lessons aren't qualified to apply this method.