Türkiye (2005) ve Irak (2011) ortaöğretim coğrafya müfredatı programlarının karşılaştırılması
Comparison of Türki̇ye 2005 and Iraq 2011 intermediate education geographical curriculum programs
- Tez No: 419398
- Danışmanlar: DR. EMİNE GÜNOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Irak eğitim bakanlığının hazırladığı ortaöğretim coğrafya müfredat programlarında lise1, lise 2 ve lise3 Sınıflarının programları ile Türkiye ortaöğretim coğrafya müfredat programları karşılaştırmalı şekilde incelenmiştir. Tez konusu olan coğrafya dersi müfredatı iki ülkenin eğitim sistemi içerisinde karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Birinci bölümde; tezin girişi, problemi, amaç, önemi, sayıtları, sınırlıkları, tanımlar ve literatür araştırmaları, ikinci bölümde; yöntem, araştırmanın modeli, evren ve örneklem, verilerin toplanması, verilerin çözümlenmesi ve toplanması içermektedir. Üçüncü bölümde; kavramsal çerçeve, Türkiye ile Irak eğitim sistemini düzenleyen esaslar, amaçlar, temel ilkeler, eğitimin genel yapısı, ders saatlerinin dağılımı, coğrafya dersinin önemi, araç- gereçler, temel eksenler, coğrafya programını çatısı ve coğrafya müfredat programlarının konularını ele almıştır. Ayrıca, Irak eğitimi sisteminin temel özellikleri, genel amaçları- yapısı, haftalık ders saatleri miktarı-süresi ve günümüzde coğrafya dersinin önemi ve Türkiye'deki sistemde yer alan konularda benzerlikler ve farklılıklar incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, iki ülkenin eğitim sistemindeki coğrafya dersi müfredatı amaç ve içerik yönünden karşılaştırılmıştır. Türkiye ve Irak coğrafya müfredat programlarındaki problemler saptanmıştır. Karşılaştırma sonucunda Türkiye coğrafya müfredatındaki ders programları, Irak coğrafya ders müfredatına göre daha geniş olduğu ancak Irak eğitim sisteminde coğrafya dersine ayrılan ders saatleri Türkiye'den daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Türkiye- Irak coğrafya müfredat programlarını her ülkenin sınıf seviyesine uygun hazırlandığı tespit edilmiştir. Irak'ın“Fiziki, Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası”na ve Irak'ın tanıtan konularına programda çok az yer verilmiştir. Türkiye'de ise, tam tersi bir durum söz konusudur. Fiziki, beşeri ve ekonomik coğrafyaya daha çok yer verilmiştir. Türkiye ve Irak eğitim sisteminde öğrencilerin milli duygularını geliştirmeye, vatan sevgisi ve demokrasi bilincini aşılamaya önem verilmiştir. Ancak Irak'ta ne yazık ki, Coğrafya dersi müfredatı Arapçılık felsefesine göre hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, programs of high school 1, high school 2 and high school 3 grades in intermediate education, prepared by Iraq Ministry of Education, as well as geography curriculum programs of Turkish intermediate education were comparatively studied. Thesis subject matter, geography course curriculums were comparatively considered within the educational systems of both countries. In the first section; thesis problem, aim, importance, quantity, limitations, literature researches, method and process as well as possibilities are determined. In the second section; principles adjusting Turkish educational system, aims, basic principles, general structure of education, distribution of course hours, importance of geography course, tools – equipments, basic concepts, structure of geography program and subjects of the geography curriculum programs were considered. In the third section; history of Iraq within Iraq education system, Iraq education system during Ottoman era, school types and importance of geography course were mentioned. Besides, Iraq education system's basic features, general aims – structure, weekly course hours – period and importance of geography course today as well as similarities and differences on the subjects, referred in the Turkish system, were studied. In the fourth section, geography course curriculums within both countries' education systems were compared in connection with aim and contents. Problems on the Turkish and Iraq geography curriculum programs were determined. As a result of this comparison, it is determined that course programs in Turkish geography curriculum are wider than Iraq geography course curriculum, however course hours, allotted for geography course within Iraq education system, are more than Turkish system. It is determined that Turkey – Iraq are preparing their geography curriculum programs in compliance with class levels of both countries. Iraq's“Physical, Civil and Economical Geography”and Iraq's promotional subjects were rarely mentioned on the program. In Turkey, this is contrary. Physical, Civil and Economical Geography had more space. Importance is attached to develop national spirits of students, homeland love and gaining democracy consciousness within Turkish and Iraq education systems. However, in Iraq, unfortunately Geography course curriculum was prepared according to Arab nation philosophy.