Seçmeli bilim uygulamaları dersinin öğrencilerin fen okuryazarlığı - Fene yönelik tutumlarına etkisi ve öğretmenlerin ders hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Investigating the effect of elective science application course to the scientific literacy and scientific attitude of the students, and perseptions of teachers opinions about the lesson
- Tez No: 419400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA BENZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bilim Uygulamaları dersinin öğrencilerin fen okuryazarlığına ve fene yönelik tutumlarına etkisi ile öğrencilerin cinsiyet değişkeni açısından önemli bir istatistiksel farkın olup olmadığını araştırmak ve ders öğretmenlerinin Bilim Uygulamaları dersi hakkındaki görüşlerini değerlendirmektir. Araştırmanın modeli, tarama modelidir. Araştırmanın nicel verilerinin elde edildiği öğrencilerin örneklemi, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Ankara'da 6. ve 7. sınıfta öğrenim gören 292 öğrenciden oluşmaktadır. Nitel verilerin elde edildiği çalışma grubu ise Bilim Uygulamaları dersine giren 14 öğretmenden oluşmaktadır. Öğrencilerin fen okuryazarlık düzeyi ve fene yönelik tutumlarının belirlenebilmesi için Duruk (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Fen Okuryazarlık Ölçeği”ve Akınoğlu (2001) tarafından geliştirilen“Fene Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler için t-testi kullanılmıştır. Öğretmenlerin Bilim Uygulamaları dersi hakkındaki görüşlerinin alınması için, öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, öğrencilerin Bilim Uygulamaları dersini alıp almama durumları ile fen okuryazarlık ve fene yönelik tutum puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Cinsiyet değişkeni açısından, yalnızca erkek öğrencilerin fene yönelik tutum puanları arasında Bilim Uygulamaları dersini alan öğrenciler lehine anlamlı fark bulunmuştur. Öğretmenler ile yapılan görüşme sonucunda; öğretmenlerin Bilim Uygulamaları dersini öğrenciler için yararlı buldukları ancak uygulama noktasında okulların yeterli fiziksel donanıma sahip olmadığı, öğrenci ve veliler tarafından öneminin kavranamadığı, dersin kaynak kitabının olmaması gibi sebeplerle etkin bir şekilde işlenmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search the effect of the elective science application course to the scientific literacy and scientific attitude of the students and find out if there is a meaningful statistical difference between the students in terms of gender variable and to assess the views of the teachers. The model of the research is the descriptive survey model. The sample of the research releted to quantitative data comprised of 292 studens at the 6 th and 7th grade level in Ankara in 2014-2015 education year. The study group of qualitative data gathered from 14 teachers attending the elective science application course. The data was collected to determine the scientific literacy level and scientific attitude of the students with the“Scientific Literacy Scale”that is adapted into Turkish by Duruk (2012) and the“Scientific Attitude Scale”developed by Akınoğlu (2001). Semi-structured interviews were conducted with the teachers for taking their opinions about the science application course. The data collected was analyzed with the content analysis method. At the end of the research, statisticaly meaningful difference was not found between the students attending the science application course and who are not attending the science application course according to the scientific literacy points and scientific attitude points. In terms of the gender variable, there is a meaningful difference only between the points of male students on behalf of the male students attending the science application course. At the end of the interviews done with the teachers, It has been found that the teachers think that the science application course is beneficial but it from the point of application process, there are some problems like that the schools do not have enough physical equipments, student and parents do not conceive the importance of the course, there is no books as source, so that the course is not being applied effectively.