Eğitim ve fen fakültesi öğrencilerinin korozyon - çevre ilişkileri kavramalarını algılamalarının çevre bilinci üzerine etkileri
The effects of the perceptions of the students at faculties of education and science towards conceiving corrosion – environment relationships on their environmental consciousness
- Tez No: 419401
- Danışmanlar: PROF. MEHMET LEVENT AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma eğitim fakültesi kimya öğretmenliği ve fen fakültesi kimya bölümü öğrencilerinin korozyon ile ilgili bilgi düzeylerinin öğrenim gördükleri sınıflara göre nasıl farklılık gösterdiğini, korozyonun çevresel etkilerini algılama düzeylerinin öğrenim gördükleri sınıflara göre nasıl farklılık gösterdiğini, korozyon bilgi düzeyleri ile korozyonun çevresel etkilerini algılama düzeyleri arasındaki ilişkiyi ve çevre kimyası dersi alan öğrenciler ile çevre kimyası dersi almayan öğrencilerin korozyonun çevresel etkilerini algılama düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada öğrencilerin bilgi düzeylerini ve algılarını tespit etmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Korozyon Bilgi Testi”ve“Korozyonun Çevresel Etkilerini Algılama Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma Survey (tarama) modeline göre düzenlenmiştir. Çalışma 2014-2015 öğretim yılının II. Döneminde, Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü, Kimya Öğretmenliği Anabilim Dalında, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi, Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü, Kimya Öğretmenliği Anabilim Dalında, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü, Konya Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü ve Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümünde eğitime devam eden 345 öğrenciye uygulanmıştır. Verilerin analizinde, ölçeklerin ve testlerin geçerlik ve güvenirliğini hesaplamada SPSS 21.0 paket programı kullanılmış, verimlerin betimlenmesinde ve ortalama ve standart sapma ile grupların karşılaştırılmasında ANOVA testi kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, öğrencilerin korozyon ile ilgili bilgi düzeylerinin öğrenim gördükleri sınıflara göre anlamlı şekilde farklılık gösterdiği, öğrencilerin korozyonun çevresel etkilerini algılama düzeylerinin öğrenim gördükleri sınıflara göre Eğitim Fakültesi öğrencilerinde anlamlı şekilde farklılık göstermediği, Fen Fakültesi öğrencilerinde anlamlı farklılık gösterdiği, öğrencilerin korozyon bilgi düzeyleri ile korozyonun çevresel etkilerini algılama düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve öğrencilerin çevre kimyası dersi alan öğrenciler ile çevre kimyası dersi almayan öğrencilerin korozyonun çevresel etkilerini algılama düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı bulunmuştur. Çalışma sonunda eğitim ve fen fakültesi öğrencilerinin korozyon konusundaki bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu ve korozyonun çevresel etkileri algılamalarının orta düzeyde olduğu görülmüştür. Korozyon günümüzün ve geleceğin önemli problemleri arasında yer almaktadır ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmak ve çevresel etkileri ile algılamalarının yüksek olması öğrencilerden beklenen bir durumdur. Bu sayede toplum bilinci artacak ve korozyonun çevresel etkilerine karşı alınan önlemler daha etkili olabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study was done to analyse how the knowledge levels related to corrosion of the students at faculty of education, chemistry teaching and faculty of science, chemistry department differred from each other according to the class in which they attended, how their perception levels of conceiving the environmental effects of corrosion differred from each other according to the class in which they attended and also the relationship between their knowledge levels of corrosion and their perception levels of conceiving the environmental effects of corrosion and the relationship between the perception levels towards the environmental effects of corrosion of the students who had taken environment chemistry course and the students who hadn't taken environment chemistry. In the study“Corrosion Knowledge Test”and“the Scale of Perceptions towards Environmental Effects of Corrosion”was used to determine the knowledge levels and the perceptions of the students and these tools were prepared by the researcher. The study was organised according to survey model. The study was applied to 345 students attending Gazi University, Gazi Faculty of Education, chemistry teaching department of secondary science and mathematics fields, Necmettin Erbakan University, Ahmet Keleşoğlu Faculty of Education, chemistry teaching department of secondary science and mathematics fields, Ankara University, Faculty of Science, chemistry department, Selçuk University, Faculty of Science, chemistry department and Gazi University, Faculty of Science, chemistry department in the 2014 – 2015 academic year. SPSS 21.0 package program was used to analyse data and to calculate the validity and reliability of tests and ANOVA test was used to compare the groups with arithmetic mean and standart deviation and to describe the data. The findings of the study indicated that the students' knowledge levels related to corrosion showed significant differences according to the class in which they attended, that the students' perception levels of conceiving the environmenal effects of corrosion in the faculties of education didn't differ significantly according to the class in which they attended, that there was a significant difference between the students' knowledge levels related to corrosion and their perception levels of conceiving the environmental effects of corrosion in the faculties of science, that there was a significant relationship between the students' knowledge levels related to corrosion and their perception levels of conceiving the environmental effects of corrosion, and that there wasn't a significant difference between the perception levels of conceiving the environmental effects of corrosion of the students who had taken environment chemistry course and the students who hadn't taken environment chemistry. At the end of the study, it was understood that the knowledge levels related to corrosion of the students attending the faculties of education and science were insufficient and their perceptions towards the environmental effects of corrosion were medium-level. Corrosion is one of the most important problems of nowadays and future and students are supposed to have information about it and understand it with its environmental effects. Thus, society consciousnes will rise and the precautions taken against the environmental effects of corrosion can be more effective.