Mobil cihazların eğitim ortamlarında kullanımı
Use of mobile device in the educational environment
  1. Tez No: 419406
  2. Yazar: ANMAR AL KHALİFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, içerik analizi kullanarak mobil cihazların eğitim ortamlarında kullanımı bir çerçeve geliştirmektir. Bu genel amaç doğrultusunda. Mobil cihazların eğitim aracı olarak kullanılmasındaki pedagojik ve teknik gereksinimleri ortaya koymak ve yapılan araştırmaların eksikliklerini ortaya koymak ve bazı bu eksiklikler ortadan kaldırmak amacıyla çözüm ve öneriler getirmeye çalışılmıştır. Bu çalışma, 2004 - 2014 yılları arasında yapılan yirmi üç deneysel araştırma dâhil olmuş ve toplam örneklem büyüklüğü 2318 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmaya dâhil olan verilere içerik analizi yapıldı. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre mobil cihazların eğitimde kullanımının pedagojik teknik gereksinimler ortaya koyulmuştur ve çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, development of a framework to use of Mobile device in the educational environment using content analysis. In the direction of the general purpose, set of the pedagogical and technical requirements and researchs for the using of the mobile devices as a tool in the education then it has tried to find solutions and recommendations to eliminate the some shortcomings. This study includes, 2004 - 2014 was carried out between twenty three experimental studies, and consists of a total sample size of 2318 participants. A content analysis was performed on data included in the study. In this study, according to the obtained results the pedagogical and technical requirements and solutions of the using mobile devices in education have been proposed.