An experimental study on improving reading comprehension skills of teacher trainees at Gazi̇ University English Language Teaching Department through literature - based critical thinking activities
Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümündeki öğretmen adaylarının okuduğunu anlama becerilerinin edebiyat temelli eleştirel düşünme etkinlikleri ile geliştirilmesi üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 419407
  2. Yazar: ÜNAL ŞENOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma Gazi Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümünde okuyan öğretmen adaylarının okuduğunu anlama becerilerinin edebiyat temelli eleştirel düşünme stratejileri yoluyla geliştirilmesinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, 2013-2014 Eğitim Öğretim yılı Gazi Üniversitesi İngilizce öğretmenliği 3'üncü sınıf öğrencilerinden oluşan deney ve örneklem grubundan toplam 45 öğrenci yer almıştır. Veri toplama araçları için uzman görüşü alınmıştır. Nitel veriler Okuduğunu Anlama Becerisi ön ve son testi, Cornell Eleştirel Düşünme ön ve son testi ve öğrenci anketinden oluşmaktadır. Çalışmanın başında deney ve örneklem grubu öğrencilerinin okuduğunu anlama ve eleştirel düşünme düzeylerini belirlemek amacıyla Okuduğunu Anlama ve Cornell Eleştirel Düşünme ön testleri uygulanmıştır. Ardından, deney grubundaki öğrencilere“Edebiyat ve Dil Öğretimi I”dersi içerisinde 7 hafta süresince edebiyat temelli eleştirel düşünme stratejilerinin olduğu bir ders programı uygulanmıştır. Uygulama sonrasında her iki gruba Okuduğunu Anlama ve Cornell Eleştirel Düşünme Testi son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca, deney grubu öğrencilerine öğrenci anketi uygulanarak uygulamada gerçekleştirilen etkinliklere ilişkin görüşleri alınmıştır. Verilerin analizi sonucunda öğretmen adaylarının okuduğunu anlama becerilerini geliştirmede edebiyat temelli eleştirel düşünme stratejilerinin kullanılmasının kayda değer bir katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular sonucunda, ileride yapılabilecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examine whether reading comprehension levels of teacher trainees at Gazi University English Language Teaching Department can be developed through literature-based critical thinking strategies. Totally 45 3rd grade teacher trainees studying at Gazi University, English Language Teaching Program participated in this study in the 2012-2013 Fall semester. The data collection instruments were presented to the experts. The qualitative data were gathered through Reading Comprehension Test, Cornell Critical Thinking Test, and student questionnaire. At the beginning of the study, the pre Reading Comprehension Test and pre Cornell Critical Thinking Test were carried out on both experimental and control group. Then, in“Literature and Language Teaching I”course the lessons were designed with literature-based critical thinking strategies. The treatment process lasted 7 weeks. After the treatment process, post Reading Comprehension and Cornell Critical Thinking Tests were applied to both groups. Besides, student questionnaire was conducted to students in experimental group to find out their opinions about the activities implemented into course. The data analyses revealed that conducting literature-based critical thinking strategies considerably contributed to improving teacher trainees' reading comprehension levels. Suggestions are made for further studies based on the findings.