Okul öncesi çocuklarının günlük besin öğesi gereksinimlerinin karşılanma durumları
Nutrient intake pre - school children
- Tez No: 419410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ŞAHİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yeterli ve dengeli beslenme hem bireylerin yaşamsal faaliyetleri için hem de toplumun sağlıklı gelişmesi için temel koşuldur. Bu araştırma okul öncesi dönemi olarak kabul edilen 3-6 yaş grubu çocuklarının günlük beslenme durumlarının belirlenmesi amacıyla planlanmış olup tarama modeli uygulanmıştır. Evren ve örneklem belirlenirken Ankara ilinde resmi okul öncesi kurumlarına devam eden öğrenci sayıları Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) temin edilmiştir. Bu verilere göre 2013 yılında resmi anaokullarına kayıtlı 8469 öğrenci araştırma evrenini oluşturmuştur. Örneklem sayısı ise“Evrene Karşı Örneklem Hesaplama Tablosu”yardımıyla 370 öğrenci olarak belirlenmiştir. Araştırmanın homojenliği açısından okullar sosyo-kültürel açıdan farklı ilçelerden seçilmiştir. Daha sonra MEB'na bağlı tam zamanlı eğitim veren Eryaman Türkkonut Anaokulu, Eryaman TOKİ Anaokulu, Keçiören Kalaba Anaokulu, Mamak Manolya Anaokulu, ile görüşülerek Ankara Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğü'nden onay alınmıştır. Bu okullara devam eden tüm öğrenciler örnekleme dahil edilmiştir. Örneklem grubundaki okullara gidilerek verilerin toplanacağı günlere ait yemek listeleri ile öğrenci listeleri alınmış, buna göre üç gün okulda ve evde doldurulacak şekilde besin tüketim formları hazırlanmıştır. Hazırlanan besin tüketim formları ile örneklem grubunu oluşturan bu anaokulu öğrencilerinin üç günlük besin tüketim kayıtları alınmak istenmiş ancak elde edilen veriler doğrultusunda bir günlük enerji ve besin öğelerinin ortalama alım durumu belirlenmiştir. Velilerin demografik özelliklerini, beslenme, satın alma, yemek hazırlama ve pişirme yöntemlerini belirleme amacıyla hazırlanan anket formları ebeveynlere doldurtularak beslenme alışkanlıkları saptanmıştır. Çocukların besin tüketim durumları, ebeveynlerin eğitim durumları ve beslenme alışkanlıkları ile karşılaştırılmıştır. Verilerin analizi SPSS 21.0 programı ile yapılmış olup % 95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Analizlerde uygun testin seçilmesine normallik analizi sonucuna göre karar verilmiştir. Ebeveynin eğitim durumuna göre elde edilen veriler incelendiğinde, eğitim seviyesi üniversite ve üstü olan ebeveynlerin çocuklarının almış oldukları enerji (kcal), protein(g), yağ(g), karbonhidrat(g), çinko(mg) miktarı sıra ortalaması puanı daha yüksektir. Ebeveynin çocuğuyla yiyeceklerin besin değerleri hakkında konuştuğu çocuk gruplarında alınan yağ (mg) miktarı en düşük; çocuğu sorarsa konuştuğunu belirten ebeveynlerin çocuklarının aldığı yağ (mg) miktarının en yüksek olduğu görülmektedir. Çocuğunun tükettiği yiyeceklerin besin değerine dikkat edenlerin çocuğunun günlük alınan vitamin A miktarı diğer gruba göre daha yüksektir. Araştırmanın bulgularına göre ebeveynin eğitim seviyesi ve beslenme bilgi düzeyi yüksek gruplardaki çocukların daha yeterli ve dengeli beslendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sufficient nourishment is vital for the individuals and the society. This research has been planned to define daily nourishment of the children (between the ages 3-6). The number of the children's has been taken from the Ministry of Education. According to the number of the students, the number of the samples has been determined. The schools have been chosen from different districts in order to be homogeneous. Some of the schools in this research are Eryaman Turkkonut Nursery School, Kecioren Kalaba Nursery School, Mamak Manolya Nursery School and Eryaman TOKI Nursery School. These schools have been visited and student list have been prepared and the amount of food comsumption per month has been determined. By the help of these lists a child's daily need at a nursery school has been defined. The data's analysis has been done with SPSS 2.10. According to the results of the research; -When you compare the boys with the girls, some vitamins are on the high level with the girls (The Man Whitney U Test). - the education level is related to the child's nourishment. The higher the education level of the parents is the more protein the children have. -If the parents don't care about the food their children consume, the one with these children is on high level if they care about the child's nourishment, the vitamin A of these children is on the high level. The research indicates that the child's nourishment is related to the parents education.