Okul öncesi eğitime devam eden 48 - 60 ay arası çocukların öğretmen-çocuk ilişkileri ile akademik benlik saygıları ve okula sosyal uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation on the realtionship of 48 - 60 months old preschool children's teacher-child relations with the children's academic self - esteem and social adjustment to the school
  1. Tez No: 419409
  2. Yazar: AYŞENUR GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitimi alan 48-60 ay arası çocukların öğretmen-çocuk ilişkileri ile akademik benlik saygıları ve okula sosyal uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, 2014-2015 eğitim öğretim yılı içerisinde Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan resmi ilköğretim okullarının anasınıfları ile resmi bağımsız anaokullarına devam eden 48-60 ay arası çocuklar ile öğretmenleri oluşturmuştur. Evrenden basit tesadüfi örnekleme metodu ile en az 264 denek sayısı belirlenmiş olup, ulaşılan 272 çocuk araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada çocukların ve öğretmenlerin demografik özelliklerini belirleyebilmek için araştırmacı tarafından hazırlanan“Öğretmen Bilgi Formu”ve“Çocuk Bilgi Formu”kullanılmıştır. Öğretmen-çocuk ilişkisini ölçebilmek için“Öğretmen-Çocuk İlişkileri Ölçeği”, çocukların akademik benlik saygısı düzeylerini ölçebilmek için,“Akademik Benlik Saygısı Ölçeği”ve çocukların okula sosyal uyum düzeylerini ölçebilmek için“Okul Sosyal Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Mann Whitney U ve Kruskal Wallis-H Testlerinden yararlanılmıştır. Kruskal Wallis-H Testinde anlamlı farklılıkların görülmesi durumunda Post-Hoc Çoklu Karşılaştırma Testi ile aralarında farklılık olan gruplar belirlenmiştir. Normal dağılımdan gelmeyen değişkenler arasındaki ilişkiler incelenirken Spearman's Korelasyon Katsayısından yararlanılmıştır. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak 0,01 ve 0,05 kullanılmıştır. Öğretmen çocuk ilişkisi ölçek puanları bakımından; öğretmenin cinsiyeti, öğrenim durumu, kadro durumu ve sınıf mevcudu arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede farklık olduğu görülmüştür. Akademik benlik saygısı düzeyi bakımından; çocukların cinsiyeti, Türkçeyi kullanabilme becerisi, anne ve babanın eğitim durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede farklık görülmüştür. Okula sosyal davranış ölçeğinden alınan puanlar incelendiğinde; okulda sosyal yeterlik puanları bakımından; çocukların cinsiyetleri, Türkçeyi kullanabilme becerileri, anne ve babanın eğitim durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmüştür. Okulda olumsuz sosyal davranış puanları bakımından ise çocukların cinsiyetleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Akademik benlik saygısı ölçek puanları ile öğretmen-çocuk ilişkileri ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Öğretmen-çocuk ilişkileri ölçek puanları ile okulda sosyal yeterlilik ölçeği alt boyut puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Öğretmen-çocuk ilişkileri ölçek puanları ile okulda olumsuz sosyal davranışlar alt boyut puanları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Öğretmen-çocuk ilişkileri ölçek puanı arttıkça çocukların okula sosyal uyum düzeyi artarken, okulda sergilenen olumsuz sosyal davranışlar azalmaktadır. Akademik benlik saygısı düzeyi ölçek puanları ile okulda sosyal yeterlilik alt boyut puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Akademik benlik saygısı düzeyi ölçek puanları ile okulda olumsuz sosyal davranışlar alt boyut puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Akademik benlik saygısı düzeyleri yüksek olan çocukların okula sosyal uyum düzeyleri yükselirken, okulda sergiledikleri olumsuz sosyal davranışları ise azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the teacher-child relations and academic selfesteem and social adjustment to the school in 48-60 months old children who are in preschool education ınstitutions. The universe of this study is composed of 48-60 months old children and teachers in state and private kindergarDens in Doğubayazıt district of Ağrı, in 2014-2015 academic year. At least 264 participants are selected through simple random sampling, and the 272 children who could be contacted included in the sample of the study. In order to find out the demographic information of children and their teachers“Teacher Background Questionnaire”and“Student Background Questionnaire”are used in the study. In order to measure the teacher-child relationship“Teacher-Child Relationship Scale”, to measure the level of children's academic self-esteem level“Academic Self- Esteem Scale”; and to measure the children's adjustment to the school“School Social Behavior Scale”are used. The data obtained at the end of the study were analyzed through SPSS 20 program. Mann Whitney U and Kruskal Wallis-H Tests are conducted. When significant differences were found in Kruskal Wallis-H Test, Post-Hoc Multiple Comparison Test is used to determine the differentiating groups. Spearman's Correlation Test is utilized to examine the relationships between variables which are not included in normal distribution. 0,01 and 0,05 significance level are used during the interpretation of the results. It is found that in the Teacher-Child Relationship Scale there is statistically significant difference between; teacher's gender, education level, appointment conditions, and class size.In terms of academic self-esteem level statistically significant difference is found between; children's gender, ability to use Turkish, and parents' education level. The results of the School Social Behavior Scale revealed that in terms of social efficiency in school there is statistically significant difference between; children's gender, ability to use Turkish, and parents' education level. When negative social behavior in school is regarded, statistically significant difference is found in children's gender. It's found that a statistically significant positive relationship between the results of Academic Self-Esteem Scale and Teacher-Child Relationship Scale. Its's found that a statistically significant difference between the results of Teacher-Child Relationship Scale and the sub dimensions of Social Efficiency in School Scale. Its's found that a statistically significant negative relationship between Teacher-Students Relationship Scale and the sub dimension results of negative social behavior in school scale. It has been found out that an increase in the value of Teacher-Child Relationship Scale would affect the children's social adjustment level positively while the negative social behavior in school is decreased. There is statistically significant positive relationship between Academic Self-Esteem Scale and the sub dimension of social efficiency in school. It was revealed that between Academic Self- Esteem Scale and subdimension of negative social behavior in school there is a statistically significant negative relationship. The children who have high level of academic selfesteem, also have a high level of social adjustment to the school, while negative behavior in school is found to be decreasing.