İngiltere'deki ana dili Türkçe olan öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumları
Attitudes towards Turkish class by students whose mother tongues are Turkish in England
- Tez No: 419427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ASİYE DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Ana dili eğitimi bireylerin hem sosyal hem de akademik başarılarında önemli rol oynamaktadır. Bu eğitimin nitelikli şekilde yapılması, öğrencilerin gelecekte başarılı olmalarını sağlamasının yanında mensup oldukları kültürü benimsemelerinde ve kimliklerini kazanmalarında da etkili olmaktadır. Ana dilleriyle öğrenim gören öğrencilerin yanında farklı dillerde öğrenim gören öğrenciler de bulunmaktadır. İki dilli olarak adlandırılan bu öğrenciler arasında, çoğu Batı Avrupa'ya işçi olarak giden Türk vatandaşlarımızın çocukları da bulunmaktadır. İki dilli bireylerin ana dili öğretimi görmeleri kimliklerini korumaları, yaşadıkları ülke toplumuna uyum sağlamaları ve o toplum içerisinde kullanılan dili daha kolay öğrenmeleri açısından bir gerekliliktir. Belirtilen durum yurt dışındaki iki dilli Türk çocuklarına ana dili öğretimi konusunu daha önemli kılmaktadır. Bu önem doğrultusunda çalışmada İngiltere'deki ana dili Türkçe olan öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumları incelenmiştir. İngiltere'de bulunan Wisdom ve Namık Kemal Türk Okulu'nda öğrenim gören 11-18 yaş grubundaki 105 Türk kökenli öğrenciye anket soruları sorulup verilen cevaplar sonucunda öğrencilerin Türkçe dersine yönelik görüşleri değerlendirilmiştir. Araştırmada, öğrenci görüşlerinin alınıp müdahale edilmeden içeriğe yansıtılması gerektiği ve sayısal veriler ortaya koyulacağı için genel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, elde edilen veriler analiz edilerek İngiltere'deki ana dili Türkçe olan öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumlarında ders kitaplarının, öğretmenlerin ve sosyal çevrenin etkisi değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda öğrencilerin genel olarak ders kitapları ve öğretmenler hakkında olumlu tutum sergilediği görülmüştür. Öğrencilerin Türkçe derslerine katılma nedenlerinin başında aile ve çevre faktörünün olduğu anlaşılmaktadır. Öğrencilerin kimlik kazanımında ana dilini öğrenmenin öneminin farkında oldukları tespit edilmiş; ancak ana dillerini öğrenmelerinin İngilizceyi öğrenmeye bir katkı sağlamayacağını, Türkçeyi Avrupa'da önemli bir dil olarak görmediklerini ve Türkçe öğrenmenin iş bulmada etkili olmayacağını düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır. Belirtilen sonuçlar göz önünde tutularak İngiltere'de ana dili olarak Türkçe öğretimi konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mother tongue education (or instruction) plays quite a significant role in individual students' success in both social and academic areas. A qualified mother tongue education is crucial in ensuring those students become successful adults in their later life and adopt their own culture and identities. From time to time, there might be students who have mother tongue medium education along with those who have other languages as the medium of instruction. Among those bilingual students there are children of Turkish citizens who immigrated to Western Europe as workers. Mother tongue education is a necessity for bilingual individuals to protect their identities, to adopt to the society they already live in and to learn the language used in that very society much more easily. This makes it more important for the bilingual Turkish children living in foreign countries to receive mother tongue education. In this vein, the attitudes of Turkish students, who live in England, towards the Turkish language class are examined. 105 Turkish students between 11 and 18 years enrolled in Wisdom and Namık Kemal Turkish School in the UK were requested to fill in a questionnaire. Based on their responses, their opinions about the Turkish language class were evaluated. The general screening model was used in the study since student responses should be reflected to the contents without any interference and quantitative data should be revealed. As a result, obtained data were analysed and the role of course books, instructors and social environment on the Turkish students' attitudes towards the Turkish language class were evaluated. After assessments, it is seen that students have generally positive attitudes towards teachers and course books. It is understood that the primary reasons why students attend to Turkish course are family and neighborhood factors. It is concluded that students are aware of the importance of learning mother tongue for identity achievement, however they think that learning mother tongue will not contribute to learn to English, Turkish is not regarded as an importance language in Europe by them and they think that learning Turkish will not have influence on finding a job. By taking the results explained into consideration, it is made suggestions about Turkish Teaching as a mother tongue in England.