TIMSS 2011 matematik başarısının öğrenci ve öğretmen özellikleri ile ilişkisi
The relationship between TIMSS 2011 math achievement and characteristics of students and teachers
- Tez No: 419444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Matematik başarısını etkileyen faktörler sıkça çalışılan bir konu olmasına rağmen bu konunun çok düzeyli yapısal eşitlik modelleme teknikleri ile araştırıldığı az sayıda çalışma mevcuttur. Bu araştırmanın amacı, TIMSS 2011 çalışmasına katılan Türk öğrencilerin matematik başarıları ile öğrenci ve öğretmen özellikleri arasındaki ilişkilerin çok düzeyli yapısal eşitlik modelleme tekniklerinden yol analizi aracılığı ile incelenmesidir. TIMSS 2011'e dördüncü sınıf düzeyinde n = 7479, sekizinci sınıf düzeyinde n = 6928 öğrenci katılmıştır. Araştırmacı tarafından tanımlanan teorik yol modelinin dördüncü ve sekizinci sınıf öğrencilerinden elde edilen veriye hem grup içi (öğrenci) hem de gruplar arası (okul) düzeyde iyi uyum sağladığı görülmüştür. Analizler sonucunda, öğrenci düzeyinde matematik başarısını açıklamaya en çok katkı sağlayan değişkenin dördüncü sınıf düzeyinde matematiğe ilişkin özgüven, sekizinci sınıf düzeyinde öğretmenin tecrübesi olduğu bulunmuştur. Okul düzeyinde matematik başarısını açıklamaya en çok katkı sağlayan değişken ise dördüncü sınıf düzeyinde matematiğe olan ilgi iken sekizinci sınıf düzeyinde matematiğe ilişkin özgüvendir.
Özet (Çeviri)
Factors affecting math achievement have been researched widely; however, multilevel structural equation modeling has not been often used to analyze these factors. The purpose of the current study was to investigate the relationship between Turkish students' math achievement and the characteristics of these students and their teachers taking part in TIMSS 2011 by using path analysis which is a technique of multilevel structural equation modeling. Numbers of Turkish students participated in TIMSS 2011 were as follows: 7479 students in 4th grade and 6928 students in 8th grade. It was observed that the theoretical model specified by the researcher fitted to 4th and 8th grade data for within (student) and between (school) levels. As a result, the variables that contributed to math achievement at student level were self-confidence towards math for 4th grade and teacher's experience for 8th grade. For school level, engagement of 4th grade students and self-confidence towards math of 8th grade students contributed to math achievement most.