Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının sosyal bilgiler öğretmenliği lisans programında yer alan coğrafya derslerine ilişkin görüşleri
The opinions of social studies teacher candidates about geographical lessons which is situated in social studies teaching licence programme
- Tez No: 419445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada,“Sosyal Bilgiler Öğretmen Adaylarının Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Lisans Programında Yer Alan Coğrafya Derslerine İlişkin Görüşleri”belirlenmiş ve bunun çeşitli değişkenlerle olan ilişkisi ortaya konulmuştur. Araştırmada bir problem durumuna yönelik var olan durumu kendi şartları içerisinde müdahale olmaksızın tanımlamak amacıyla betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, Gazi Üniversitesi'nde 3. ve 4. sınıf sosyal bilgiler öğretmen adayları (N= 153) ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde, SPSS 20.0 (Statistical Packages for the Social Sciences) paket programı kullanılmıştır. Bu süreçte anketi oluşturan soruların frekans (f) dağılım grafikleri ve yüzde (%) dağılımları oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda, öğretmen adaylarının coğrafya derslerine ilişkin görüşleri belirlenmiş ve öğretmen adaylarının dersler hakkındaki memnuniyet düzeylerinin genel olarak yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bu bulgular ışığında, sosyal bilgiler öğretmenliği programında coğrafya derslerine ilişkin gelecekte yapılacak bilimsel araştırmalara dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study,“Social Studies Teacher Candidates' Opinions About Geographical Lessons which are Situated in Social Studies Teaching Undergraduate Programme”are determined and its relation with various parameters is presented. In study, descriptive survey method was used to define existing condition for a problem situation within their own conditions without interference. The research is carried out with 3. and 4.grade social studies teacher candidates (N= 153) at Gazi University. In study, a survey which was developed by the researcher is used to collect data. To analyze data which were collected from the search, SPSS 20.0 (Statistical packages for the social sciences) packet programme is used. In this process, frequency (f) range graphics and percentage (%) ranges of questions in survey is formed. As a result of this study, the opinions of teacher candidates about geographical lessons are determined and are identified that the pleasure levels of teacher candidates about lessons are generally high. With the facts obtained from the research, a lot of advices are represented about further scientific researchs which is situated in social studies teaching programme about geographical lessons.