Developing spiral teaching model for vocabulary learning: A communicative and social constructivist language teaching perspective
Kelime öğrenimi için spiral öğretim modeli geliştirilmesi: İletişimsel ve sosyal yapılandırmacı bir dil öğretim perspektifi
- Tez No: 419455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin kelime öğrenmelerini geliştirmek, kelime öğretimiyle ilişkili problemlerle başa çıkmak amacıyla iletişimsel ve sosyal yapılandırmacı yaklaşım yoluyla spiral kelime öğretimi için pratik bir model oluşturmak ve bu modelin uygulamadaki verimliliğini ortaya çıkarmaktır. Bu nedenle“Spiral Kelime Öğretim Modeli”olarak adlandırılan bir model geliştirilmiştir ve çalışma Düzce Üniversitesi'nin Akçakoca Turizm ve Otelcilik Yüksekokulunda okuyan üçüncü sınıf öğrencileriyle Mesleki İngilizce dersi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Öncelikle, sekiz hafta süren ve çeşitli iletişimsel etkinliklerden oluşan spiral öğretim modeli, kelime öğretimi için hazırlanmış ve dersin programına uyarlanmıştır. Aynı zamanda, programdaki kelimeler üzerine bir başarı testi hazırlanmış ve üçüncü sınıf öğrencilerinden oluşan kontrol ve deney gruplarına, kelime bilgisi alanındaki seviyelerini belirlemek için ön test olarak kullanılmıştır. Daha sonra, model sekiz hafta boyunca deney grubundaki öğrencilere uygulanmış ve kontrol grubunda ders kitabı kullanılarak normal müfredata devam edilmiştir. Sekiz haftalık uygulama sürecinden sonra, başarı testleri son test olarak her iki gruptaki öğrencilere de uygulanmış ve başarı testinin sonuçları SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca, uygulama sürecinin ardından açık uçlu sorulardan oluşan öğrenci değerlendirme formu, deney grubundaki öğrencilere, model hakkındaki görüşlerini ve önerilerini ortaya çıkarmak için uygulanmış ve nitel veri de analiz edilmiştir. Böylece araştırmada nicel ve nitel boyutu olan karma bir metot kullanılmıştır. Çalışmanın veri analizi sonuçlarına göre spiral kelime öğretim modelinin yabancı dilde kelime öğretiminde faydalı olduğu ortaya çıkmış ve bu nedenle, bu modelin hedef dildeki kelime öğretimine yönelik derslerde kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to create a practical model for spiral vocabulary teaching through communicative and social-constructivist approach in order to improve learners' vocabulary learning and to deal with the problems related to vocabulary teaching and also to show the efficiency of this model in practice. Therefore, a model called“Spiral Vocabulary Teaching Model”was developed and the study was conducted in the scope of the Vocational English Course with the third-grade students studying at Akçakoca Tourism and Hotel Management School of Düzce University. First of all, the spiral teaching model lasting eight weeks and consisting of various communicative activities was developed for improved vocabulary teaching and it was adapted to the syllabus of the course. Also, an achievement test on vocabulary items in the syllabus was prepared by the researcher. In order to determine vocabulary knowledge levels of the students, it was applied to the control and the experimental groups as pre-test. After that, the model was applied to the students in the experimental group throughout eight weeks and the usual syllabus was followed in the control group using the coursebook. After the eight-week application process, the achievement test was applied to the students in both groups as post-test and the results were compared using SPSS 20 statistical package program. Additionally, following the application process, a learner feedback form consisting of open-ended questions was administered to the students in the experimental group to find out their opinions and suggestions on the model and the qualitative data from feedback forms was analyzed to elaborate the opinions of the participants. Thus, a mixed method was used in this study. According to the data analysis and interpretation of the results, it could be suggested that the spiral vocabulary teaching model is efficient in teaching vocabulary items in the foreign language and that it should be adapted to the vocabulary teaching in the target language.