Fransa ve Türkiye'nin beden eğitimi ve spor öğretmeni yetiştirme ders programlarının karşılaştırılması
The comparison of physical educati̇on and sport teacher trai̇ni̇ng curriculums between France and Turkey
  1. Tez No: 419456
  2. Yazar: HÜLYA İMAMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fransa ve Türkiye'de ki beden eğitimi ve spor öğretmeni yetiştirme ders programlarının dört temel boyut olan; amaç, içerik, eğitim-öğretim süreci ve değerlendirme boyutlarında karşılaştırmalı olarak incelenmesi, benzerlik ve farklılıkların ortaya konmasıdır. Bu araştırma konusu gereği, bir Karşılaştırmalı Eğitim çalışmasıdır. Ortaya koyma, tanımlama, analiz etme gibi teknikler kullanılmış ve yatay yaklaşım çerçevesinde araştırmaya ortaya konmuştur. Verilerin analizi için ise tablo ve şekillerden faydalanılmıştır. Araştırma için, Türkiye'de merkezi bir sistem olması nedeniyle, YÖK tarafından hazırlanan mevcut beden eğitimi ve spor öğretmeni yetiştirme programı ile merkezi bir sistemi bulunmayan Fransa'dan seçilen Montpellier Üniversitesi, Nantes Üniversitesi ve Savoie Üniversitesinin beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü ders programları değerlendirmeye alınmıştır. Fransa'da ki mevcut uygulamalar incelendiğinde, beden eğitimi ve spor öğretmenliği programına giriş koşullarında, özel bir seçim süreci bulunmadığı ve bakalorya diploması ile doğrudan üniversitelere kayıt yaptırılabildiği görülmektedir. Bu alanı seçmek isteyen adayların; üniversitelerin STAPS (Sciences et Techniques des Activités Physiques et Sportives = Fiziksel Aktivite, Spor Bilim ve Teknikleri) bölümünün içinde yer alan Education et Motricité (Eğitim ve Motor Beceriler Bölümü) alanına kayıt yaptırmaları gereklidir. İlk yılın sonunda, geleceğin mesleği olarak, öğretmenlik seçilirse ilk seçme sınavına girilir. Lisans eğitiminin ardından iki yıl yüksek lisans yapmak zorunludur. Adaylar yüksek lisans eğitimi için Öğretmenlik ve Eğitim Yüksekokullarına (ESPE = Ecole Superieure du Professorat et de l'Education) devam ederler. Yüksek lisans eğitiminin ilk yılının sonunda adaylar geçmeleri gereken CAPEPS (certificat d'aptitude au professorat d'education physique et sportive = Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Yeterlilik Sertifikası) sınavına girerler. Sınavda başarılı olan adaylar, ikinci yıla stajyer öğretmen olarak başlarlar. Staj sonrasında ise adaylar okullar da stajyer konumunda devlet memuru öğretmen olarak görev alırlar. Temel olarak üniversiteler, ikinci kademe okullar için (kolej ve lise) beden eğitimi ve spor öğretmeni yetiştirir. Üniversitelerin ders programı incelendiğinde, Montpellier, Nantes ve Savoie Üniversitelerinde Türkiye'de ki programa benzer olarak alan bilgisi derslerinin ağırlıklı olduğu görülmektedir. Toplam ders saati süresine bakıldığında ise üç üniversitenin de ders saatinin toplamda 1000 ders saatinden fazla olarak, Türkiye'ye oranla daha az ders saatine sahip olduğu görülmektedir. Türkiye'de beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü lisans programının dört yıl olması, Fransa'da ise lisans programlarının 3 yıl sürmesi ve yüksek lisansın zorunlu olması aradaki farkı açıklamaktadır. Alan bilgisi derslerinin ardından genel kültür dersleri Nantes ve Savoie Üniversitelerinde ikinci sırada ağırlıklı olarak yer almakta, Montpellier Üniversitesinde ise meslek bilgisi ve genel kültür dersleri eşit yüzde ile ders programında yer almaktadır. Montpellier, Nantes ve Savoie Üniversitelerinin ders programlarına bakıldığında derslerin uygulanış şeklinin Türkiye ile farklılıklar içerdiği görülmektedir. Dersler; üç ayrı şekilde organize edilmiştir. Bunlar; klasik ders (CM), yönlendirmeli etüt çalışmaları (TD) ve uygulamalı çalışmalar (TP) olarak ayrılır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is the comparison of physical education and sport teacher training curriculum in France and Turkey in the four main dimensions: aim, content, education-teaching process, evaluation and defining similarities and differences in this area. It will allow us to observe proficiency and deficiency. This research is cross national comparative education. Document analyzing and description have been used in this research. For the development of the analyze, tables and graphs were used. France does not have only one type of curriculum for universities, that is why Montpellier, Nantes and Savoie universities have been chosen by the researcher for evaluation. On the other hand Turkey has one central curriculum type to evaluate. There is no selection process at bachelor for being admitted in this department in France. Universities have to accept all student having baccalaureate or an equivalent diploma. The person who want to join this program has to register in Education and Motor Function (Education et Motricité in French) department in STAPS (Sciences and Technics of Physical and Sport Activities). There is a selection exam at the end of the first year for being a physical education and sport teacher. The candidates who want to be a teacher have to join this exam. After the bachelor degree, the candidates have to continue to Master program in ESPE (Higher School of Teaching Profession and Education). At the end of the first year of master the students have to join the competitive exam named CAPEPS. The people succesful in this exam will begin the second year of master as an intern. At the end of the studies the people will have the status of“fonctionnaire stagiaire”(it is a particular status since they are intern but for the government,“stagiaire”meaning intern and“fonctionnaire”meaning official). When examining the curriculum in Montpellier, Nantes and Savoie , it is observable that the area knowledge lectures are taking more significant places than others. The total class hours for the three French universities are less than in Turkey. The process of education can explain this difference. General culture lessons are at the second rank of the longest curriculums (in terms of hours) in Nantes and Savoie universities, only in Montpellier university the general culture lessons share this second rank with professional knowledge lessons. Teaching in the bachelor program is organized in the form of lectures (Cours Magistral or CM) and classwork (Travaux Dirigés or TD and Travaux Pratiques or TP ).