Fen alanındaki öğretmen adaylarının bilimsel süreç becerilerinin tespiti
Determination of science process skills of teacher candidates in the field of science
- Tez No: 419457
- Danışmanlar: PROF. DR. İLBİLGE DÖKME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen alanında öğrenim gören öğretmen adaylarının bilimsel süreç becerilerinin seviyesini belirlemek ve ülke, sınıf düzeyi, bölüm ile cinsiyet değişkenlerinin bilimsel süreç becerilerine etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Okey, Wise ve Burns (1985) tarafından geliştirilen Özkan, Aşkar ve Geban (1991) tarafından Türkçeye çevrilen Bilimsel Süreç Beceri Testi veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Ankara ili Gazi Üniversitesi fizik, kimya ve biyoloji öğretmenliklerinin 1, 2, 3, 4 ve 5. sınıflarında öğrenim gören 301 öğretmen adayı ile Malezya Sultan Idris Education University fizik, kimya, biyoloji öğretmenliği 3. sınıfta öğrenim gören 142 öğretmen adayı ile birlikte toplam 443 öğretmen adayı çalışma grubunu oluşturmuştur. İlişkisel tarama yönteminin kullanıldığı çalışmada elde edilen veriler analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde aritmetik ortalama hesapları, frekans, yüzde değerleri kullanılmıştır. PASW18 istatistik programı kullanılarak değişkenler arasında fark olup olmadığı hesaplanmış bunun için bağımsız t testi ile tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; Türkiye'den araştırmaya katılan öğretmen adayları arasında bölüm değişkenine göre anlamlı fark görülmemiştir. Türkiye'den araştırmaya katılan öğretmen adayları arasında cinsiyet değişkenine göre değişkenleri belirleme ve kontrol etme alt becerisinde anlamlı fark görülmüş, diğer beceriler ve beceri toplamında anlamlı farklılıklar görülmemiştir. Türkiye'den araştırmaya katılan öğretmen adayları arasında sınıf değişkenine göre hipotez kurma ile veri analizi ve grafik okuma becerilerinde anlamlı farklılıklar oluşmuş diğer becerilerde anlamlı farklılıklar görülmemiştir. Malezya'dan araştırmaya katılan öğretmen adayları arasında bölüm değişkenine göre bilimsel süreç becerilerinde anlamlı fark görülmemiştir. Malezya'dan araştırmaya katılan öğretmen adayları arasında cinsiyet değişkenine göre anlamlı fark görülmemiştir. Araştırmaya katılan öğretmen adayları arasında ülke değişkenine göre beceri toplamında Malezya lehine anlamlı farklılıklar görülmüştür. Araştırmaya katılan öğretmen adayları arasında bölüm değişkenine göre beceri toplamında tüm bölümlerde Malezya lehine anlamlı farklılıklar görülmüştür. Araştırmanın sonuçları tartışılmış ve sonraki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aims of the present study were to determine science process skills (SPS) levels of teacher candidates in the field of science and whether there is statistically significant difference in the SPS levels in terms of department, country, gender and classroom levels or not. Test of Integrated Science Process Skills (TIPSII) which is used in research were developed by Okey, Wise and Burns (1985) and also translated to Turkish by Özkan, Aşkan and Geban (1991). Research was conducted with 301 trainee students from physics, chemistry and biology teaching departments and 1, 2, 3, 4, 5th classroom levels of Gazi University in Ankara. In addition research was also conducted with 142 trainee students from physics, chemistry and biology teacher education departmens and 3. level classroom of Sultan Idris Education University in Malesia. In the analysis of obtained data, frequency (f), percentage (%), arithmetic mean calculations have been performed by using PASW18 statistical programme. Moreover, independent t- test as well as one-way variance analysis (ANOVA) have been conducted in order to determine whether there is significant difference for variables or not. At the end of research; there is no significant difference among Turkish students' science process skills amongst the departments was observed for Turkish students. There is a significant difference among Turkish students' determining and controlling variables skills linked to the gender, but there is no difference among gender for any other skills. There is a significant difference among Turkish students' formulating hypothesis, data analysis and graph plotting. There is no significant difference among Malesian students' science process skills linked to the departments. There is no significant difference among Malesian students' science process skills linked to the gender. There is a significant difference between Turkish and Malesian students' science process skills linked to the country. There is significant difference between Turkish and Malesian sudents' science process skills linked to the department. The findings of study were discussed and for following studies suggestions were given.