Sporda mental dayanıklık ölçeği uyarlama: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Sports mental toughness questionnaire(smtq) of adaptation: Validity and reliability
- Tez No: 419563
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIRRI CEM DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı ilk olarak Sheard ve diğ.(2009) tarafından geliştirilen“Sporda Mental Dayanıklık Ölçeği'ni”(SMDÖ) Türkçe'ye uyarlamak, ölçeğin geçerlik güvenirlik analizlerini yapmaktır. SMDÖ'nün uyarlama, geçerlik ve güvenirlik analizleri ardından sporcuların demografik özelliklerine göre mental dayanıklık düzeylerini incelemektir. İzmir ve Manisa illeri içinde lisanslı olarak spor yapan ve hala müsabakalara katılan sporcularda uygulanmıştır. Takım sporlarından“Futbol, Voleybol, Basketbol”, bireysel sporlarda ise“Tenis, Atletizim”branşlarından sporcular seçilmiştir. Araştırmamıza 138 kadın sporcu 219 erkek sporcu olmak üzere 357 tane denek katılmıştır. Yaş kriterini genelleyebilmek için ise; 13-16 yaş arası (N: 142, : 15,80, sd: 2,52), 17-20 yaş arası (N: 136, : 15,85, sd: 2,53), 21-24 yaş (N: 47, : 16,17, sd: 2,24), 25 ve daha büyük (N: 32, : 15,63, sd: 2,74) olarak ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to apply the“Sports Mental Toughness Questionnaire”(SMTQ) developed by Sheard, et al. (2009) into Turkish and to carry out the validity and reliability analysis studies of this scale. Following the SMTQ's adaptation along with the validity and reliability analysis, the mental toughness levels of the athletes have been analysed according to their demographic specifications. The SMTQ has been applied to licsensed athletes currently competing in the cities of Izmir and Manisa. Athletes have been chosen from both team sports“Football, Voleyball, Basketball”and also from individual sports“Tennis and Athleticism.”The number of participating test subjects are 138 women, 219 men amounting to a total of 357 athletes. In order to generalise the age criteria they have been categorised into age groups:“13-16 year-olds (N: 142, : 15,80, sd: 2,52), 17-20 year-olds(N: 136, : 15,85, sd: 2,53), 21-24 year-olds (N: 47, : 16,17, sd: 2,24), 25 year-olds and above (N: 32, : 15,63, sd: 2,74) ”.