Sportif aletli dalış sporcularında zihinsel dayanıklılık, başarı ihtiyacı güdüsü ve bilinçli farkındalık düzeylerinin farklı demografik değişkenlere göre incelenmesi
Evaluation of levels of mental endurance, success perception, and conscience awareness for recreatinal scuba divers according several demographic parameters
- Tez No: 735516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı sportif aletli dalış sporcularında zihinsel dayanıklılık, başarı güdüsü ve bilinçli farkındalık düzeylerinin farklı demografik değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmada, araştırma yöntemi olarak nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 69 kadın 127 erkek aktif sportif aletli dalış sporcuları oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Sheard ve ark. (2009) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlama çalışması Altıntaş tarafından (2015) yılında yapılan“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”, Heckert ve ark. (1999) yılında geliştirdikleri, Türkçe uyarlama çalışması Sivri tarafından (2010) Türk spor kültürüne uyarlamasını Çetinöz tarafından 2016 yılında yapılan“Başarı İhtiyacı Güdüsü Envanteri”ve Brown ve Ryan, (2003) tarafından yılında geliştirilen, Özyeşil ve ark. tarafından (2011) yılında Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Bilinçli Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25. Paket programı kullanılmış tanımlayıcı istatistikler, T-testi, One Way ANOVA analizi ve Korelasyon analizi yapılmıştır. Çalışma durumu değişkenine göre yapılan analizde yarı zamanlı çalışanlar ile tam zamanlı çalışanlar arasında başarı ihtiyacı güdüsü ve bilinçli farkındalık değişkenleri arasında anlamlı ilişkiye rastlanmıştır (p≤0,05). Çalışmada serbest zamanda güçlük çekme değişkenine göre bilinçli farkındalık boyutunda istatistiksel açıdan anlamlı fark tespit edilmiştir (p≤0,05). Korelasyon analizi verilerine göre sporcuların zihinsel dayanıklılık, başarı ihtiyacı güdüsü ve bilinçli farkındalık boyutu arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı fark tespit edilmiştir (p≤0,05). Sportif aletli dalış sporcularının zihinsel dayanıklılığı, başarı ihtiyacı güdüsü ve bilinçli farkındalık düzeyleri arasında istatistiksel açıdan orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişkiye rastlanmıştır(p≤0,05). Sonuç olarak, sportif aletli dalış aktivitesine düzenli katılımın zihinsel dayanıklılık ve başarı ihtiyaçları güdüsünü artırdığı söylenebilir. Ayrıca, bröve düzeyi ve tam zamanlı çalışanlarda bilinçli farkındalık düzeyinin yüksek olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Examining Mental Endurance, Success Dive and Conscious Awareness Levels in Sporty Diving Athletes according to Different Demographic Variables The aim of this research is to examine the levels of Mental Toughness, Success Drive and Conscious Awareness in sporty diving athletes. In the research, general screening model from quantitative research methods was used as a research method. The study groups of the research consist of 120 female and 190 male, 310 active athletes in total. As a data collection tool,“Mental Resilience in Sports Inventory”developed by Sheard et al. (2009) and conducted by Altintas (2015), a Turkish adaptation study, Heckert et al. (1999),“Success Need Drive Inventory”, which was adapted in Turkish by Sivri (2010) and developed by Brown and Ryan, (2003), and“Conscious Validity and Reliability”by Özyeşil et al. (2011) Awareness Scale" was used. In the analysis of the data, identifying statistics, T-test, One Way ANOVA analysis and Correlation analysis were performed using SPSS 25 Package program. In the analysis according to the working status variable, a significant relationship was found between part-time employees and full-time employees between the motivation for success and the variables of conscious awareness (p≤0.05). In the study, a statistically significant difference in conscious awareness size was determined according to the variable of difficulty in leisure (p≤0.05). According to correlation analysis data, a moderate positive difference was found between athletes' mental toughness, need for success drive and conscious awareness dimension (p≤0.05). A statistically moderate positive relationship was found between the mental toughness, need for success and conscious mindfulness levels of sporty diving athletes (p≤0.05). As a result, regular participation in sporty diving activity increases the drive for mental endurance and achievement needs. It is also understood that the badge level and the level of conscious awareness in full-time employees are high