Nazal polipozisli hastalarda otoinflamatuar hastalığa yol açan mefv ve cıas1 genlerinin rolünün araştırılması
The role of the fmf and cias1 genes that cause autoinflammatory disease in patients with nasal polyposis
- Tez No: 419810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT MURAT ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş Nazal polipozis burun ve paranazal sinüslerin kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Otoinflamatuar hastalıklar ise tekrarlayan ateş atakları, artrit ve seröz zarların inflamasyonu ile karakterize kalıtsal hastalıklardır. Bu çalışmada NP hastalarında otoinflamatuar hastalıklara neden olan genlerden MEFV ve CIAS1 (NLRP3) mutasyonları araştırılmıştır. Materyal-Metod Bu çalışmaya nazal polipozis tanısı almış 30 hasta ile nazal polip olmayan 30 kontrol grubu dahil edilmiştir. Tüm hastalar ve kontrol grubundan alınan kan örneklerinde DNA izolasyonu yapıldıktan sonra DNA dizi analizi ve SnaPSHOT analizi ile sırasıyla CIAS1 ve MEFV gen mutasyonları araştırılmıştır. Nazal polipli hasta ve kontrol grubu gen mutasyonları açısından karşılaştırılmıştır. İstatistiksel değerlendirme SPSS 15.0 programı kullanılarak Ki-Kare ve Fisher-Exact testleri ile yapılmıştır. Bulgular Hasta grubunda 9 (%30) kadın, 21 (%70) erkek ve kontrol grubunda 18 (%60) kadın, 12 (%40) erkek hasta vardı. Hastaların yaşları 18 ile 68 arasında değişmekteydi. Yaş ortalaması 43.3 idi. Kontrol grubunun yaşları 18 ile 64 arasında değişmekteydi ve yaş ortalaması 42.7 idi. Hasta grubunda 1. kromozomun kısa kolunda yer alan NLRP3 geninde 8 polimorfizm ayrı ayrı değerlendirildi. Bunlar içinde en sık görülen polimorfizmler, hastaların %83'ünde c.732G>A , %23 hastada c.663C>T, %23 hastada da c.1308C>A polimorfizmleridir. Kontrol grubunda en sık görülenler %60 c.732G>A, %16 c.1308C>T, %13.3 c.786G>A polimorfizmi tespit edildi. 2 grup karşılaştırıldığındahasta grubunda c732 G>A polimorfzimi istatiksel olarak anlamlı derecede fazla bulunmuştur.8 polimorfizm birden değerlendirildiğinde hasta grubunda daha fazla olduğu ancak istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edildi. 16. kromozomun kısa kolunda bulunan MEFV genine ait 11 polimorfizm araştırıldı. Hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Tartışma Literatür incelendiğinde nazal polipozis etyolojisi hakkında birçok çalışma mevcuttur. Ancak bu çalışmalara rağmen etyolojisi tam olarak aydınlatılamamıştır. Multifaktöriyel bir hastalık olduğu düşünülmektedir. İnflamasyonun etken olduğu bilinmektedir ancak otoinflamatuar hastalıklarla ilgili bir çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Otoinflamatuar hastalıklar da nazal polip etyolojisinde rol oynayabilir. Sonuç Otoinflamatuar hastalıklara neden olan NLRP3 geni nazal polipozisli hastalarda c.732G>A polimorfizmi kontrol grubuna göre daha fazla tespit edilmiştir. Ayrıca NLRP3 genine ait 8 polimorfizm birlikte değerlendirildiğinde nazal polipozisli hastalarda kontrol grubuna göre daha yüksek oranda bulunmuştur. NP multifaktöriyel bir olaydır ve birden fazla faktörün bir arada olması halinde hastalığın ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu faktörler arasında otoinflamatuvar hastalıkların yer aldığı ilk kez gösterilmiş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction Nasal polyposis is a chronic inflammatory disease of the nose and paranasal sinuses. Auto inflammatory diseases, on the other hand, are inherited diseases characterized by recurrent fever episodes, arthritis, and inflammation of serous membranes. In this study, mutations of the MEFV and CIAS1 (NLRP3) genes that cause auto inflammatory diseases are investigated in patients with NP. Material and Method Thirty patients with a diagnosis of nasal polyposis and 30 patients as a control group were included in the study. CIAS1 and MEFV gene mutations were assessed by DNA strand analysis and SnaPSHOT analysis, respectively, after DNA isolation from the blood samples taken from all the patients and controls. Patients with nasal polyps and the control group were compared in terms of gene mutations. A statistical evaluation was performed with SPSS 15.0 using Chi-square and Fisher-Exact tests. Findings There were 9 (30%) female and 21 (70%) male patients in the patient group, while 18 (60%) female and 12 (40%) males were present in the control group. The age range of the patients was 18 to 64 years with a mean age of 42.7 years. Each of the 8 polymorphisms on the short arm of the 1st chromosome in the NLRP gene was analyzed separately in the patient group. The most frequently observed polymorphisms in the patient group were c.732G>A in 83%, c.663C>T in 23%, and c.1308C>A polymorphism in 23% of the patients. The most frequently observed polymorphisms in the control group were c.732G>A in 60%, c.1308C>T in 16%, and c.786G>A polymorphism in 13.3%. A c732 G>A polymorphism was found to be statistically significantly higher in the patient group when the two groups were compared. When all 8 polymorphisms were evaluated together, it was found to be higher in the patient group without reaching a statistical significance. Eleven polymorphisms in the MEFV gene on the short arm of the 16th chromosome were assessed. No statistical significance was found between the patient and control groups. Discussion Many studies are present in the literature on the etiology of nasal polyposis; however, the etiology yet to be completely exposed. It is thought to be a multifactorial disease. Inflammation is known to be a factor; however, no studies have been encountered in the literature about the relation of the disease to the auto inflammatory diseases. Auto inflammatory diseases might also play a role in the etiology of nasal polyps. Conclusion The NLRP3 gene is known to cause auto inflammatory diseases. The c.732G>A polymorphism is found to be high in the NLRP3 gene in patients with nasal polyposis compared to the control group. In addition, when the 8 polymorphisms were evaluated together, they were found to be higher in patients with nasal polyposis compared to the control group. NP is a multifactorial event, and the disease is thought to emerge when more than one factor is present. This is the first report to define the role of auto inflammatory diseases among these factors.