Erken evre meme kanserli hastalarda prognostik faktörlerle vücut kitle indeksi arasındaki ilişki
The relationship between body mass index wi̇th prognosti̇c factors in early stage breast cancer patients
- Tez No: 419811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DURANAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ocak 2003 – Aralık 2009 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'ne başvuran erken evre meme kanseri 79 kadın hasta çalışmamızda retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların tedavi öncesindeki kayıt altına alınmış olan boy ve kiloları, boy ve kiloları aracılığıyla hesaplanan vücut kitle indeksleri, yaş, aile öyküsü, meme hastalık öyküsü, OKS kullanım, menopoz durumu, tümörün evresi, lokalizasyonu, histopatolojik olarak türü, ER, PR, C-erb-b2 reseptör durumları, hastaların tanı anındaki kitle, akıntı, çekinti, ödem, kızartı, ağrı, şişlik gibi bulgu ve şikayetleri, hormon terapi ve kemoterapi alma durumları ve hastalarımızın sağkalım süreleri değerlendirme kapsamına alındı. Tümör evrelendirilmesinde TNM evrelemesi patoloji bulguları göz önünde tutularak kullanıldı ve sadece erken evre meme kanseri hastalar çalışmaya alındı, tüm hastalarımızın evreleri T1N0M0 olarak saptandı. Vücut kitle indeksi (VKİ); 29,9(kg/m²) ve altı ve 29,9(kg/m²) üzeri şeklinde iki gruba kategorize edildi. Hastaların poliklinik ve patolojik kayıtları incelenerek hastalıksız sağkalım süreleri belirlendi. Genel sağkalım süresi tanı tarihinden itibaren exitus zamanına kadar geçen süre veya halen yaşamakta olan hastalarımız için verilerin güncelleştirildiği Aralık 2009 tarihine kadar geçen süre olarak hesaplandı. Retrospektif olarak yaptığımız bu çalışmada sonuç olarak, erken evre meme kanserin prognostik faktörleri ile vücut kitle indeksi arasında bir ilişki olup olmadığını araştırdığımız bu çalışmamızda tümörün evresi, lokalizasyonu, histopatolojik olarak türü, ER, PR, C-erb-b2 reseptör durumları, hastaların tanı anındaki kitle, akıntı, çekinti, ödem gibi bulgu ve şikayetleri, aile öyküsü, meme hastalık öyküsü, OKS kullanım öyküsü, menopoz durumu gibi hastaların özellikleri ile kategorize edilmiş vücut kitle indeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Histolojik grade ve kategorize edilmiş VKİ arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır(p=0,0001). Sonuç olarak tezimizde erken evre meme kanserli hastalarda mevcut prognostik faktörler ile vücut kitle indeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulamamış olmamıza karşın, daha büyük hasta gruplarında yapılacak çalışmalar ile bu parametreler arasındaki ilişkinin daha net olarak ortaya konabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Seventy-nine women with early stage breast cancer presenting to the Haydarpaşa Numune Education and Research Hospital Oncology Clinic in Turkey between January 2003 and December 2009 were evaluated retrospectively in this study. Height and weight, body mass index (BMI) calculated using height and weight, age, family history, history of breast disease, oral contraceptives (OCs) use, menopausal status, tumor stage, location and histopathological type, ER, PR and C-erb-b2 receptor status, findings and symptoms at time of diagnosis such as mass, discharge, shrinkage, edema, reddening, pain and swelling recorded before treatment, receipt of hormone therapy and chemotherapy and patient survival were subjected to analysis. TNM classification pathology findings were considered during tumor staging, and only patients with early stage breast cancer were enrolled. All patients were reported as T1N0M0. Subjects were divided into two groups on the basis of BMI above 29.9 (kg/m²) or below 29.9 (kg/m²). Disease-free survival lengths were determined by examining patients' polyclinic and pathology records. General survival length was calculated as the period from date of diagnosis to mortality, or in the case of still living patients from diagnosis to December 2009, when data were updated. This retrospective study investigated whether there is a relation between prognostic factors in early stage breast cancer and BMI. The findings revealed no statistically significant correlation between disease characteristics of stage, location or histological type of tumor, ER, PR or C-erb-b2 receptor status, findings and symptoms at time of diagnosis such as mass, discharge, shrinkage or edema, family history, history of breast disease, history of OCS use or menopausal status and categorized BMI. However, a significant correlation was observed between histological grade and categorized BMI (p=0.0001). In conclusion, although no statistically significant association was determined between existing prognostic factors and BMI in patients with early stage breast cancer, we think that the relationship between these parameters can be revealed more explicitly with future studies involving larger patient groups.