Mide kanserli hastalarda adjuvan tedavi uygulama sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of adjuvant therapy results in operated gastric cancer patients
  1. Tez No: 260269
  2. Yazar: MEHMET BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM BAŞOL TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Gastroenterology, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mide kanserinde postoperatif kemoradyoterapi uygulamasının evre IB-IV (M0)mide kanseri hastaları için uygun yaklaşım olduğu önerilmiştir, fakat prognozuniyileşmesi için tedavi etkinliği hala tartışmalıdır. Bu çalışmanın amacı, postoperatifmide kanseri hastalarımızın adjuvan kemoradyoterapi sonuçlarının değerlendirilmesidir.Bu çalışma, opere edilen mide kanseri hastalarının klinik özellikleri ve sağkalımanalizleri için bir örnek teşkil etmektedir.Bu çalışmaya Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim DalıMedikal Onkoloji Bilim Dalı'nda ve Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı'nda takip vetedavileri yapılmış, Aralık 2000-Agustos 2009 tarihleri arasında opere edilen evre IB-IV(M0) mide kanserli hastalar dahil edildi. Uzak metastazı olan hastalar çalışmadançıkarıldı. Toplam 148 mide kanseri hastası retrospektif olarak değerlendirildi. 148hastanın tümü adjuvan kemoradyoterapiyi tamamladı. Hastaların cinsiyet, yaş sigarakullanımı, performans durumu, aile hikayesi, kanserin evresi, tümörün histolojik tipi veinvazyon derinliği, ameliyat türü, lenf nodu durumu, tümör yerleşiminin sağkalım süresiüzerine olan etkileri değerlendirildi.Hastaların yaş ortalaması 57.7, %36.5' bayan, %63.5'u erkekti. Hastaların%7.4'ünde tüm mide, %29.1'inde kardia ve fundus, %21.6'sında korpus, %8.1'indepilor, %33.1'inde ise midenin antrum kısmı tutulmuştu. %2'si evre IB, %18.1'i evre II,%45.9'u evre IIIA, %23'ü evre IIIB ve %10.8'i evre IV'dü.
Özet (Çeviri)
Postoperative adjuvant chemoradiotherapy application in gastric cancer has beenrecommended as a proper approach for stage IB-IV (M0) gastric cancer patients, but theefficacy of the treatment for improvement of prognosis is still controversial. The aim ofthis study is the evaluation of adjuvant chemoradiotherapy results of our post-operativegastric cancer patients. The study is an example of the clinical features and surveyanalysis in operated gastric cancer patients.Operated, stage IIB and IV (M0) gastric cancer patients post-operativelyfollowed in Department of Internal Medicine, Division of Medical Oncology, andDepartment of Radiation Oncology of Atatürk University Medical Faculty betweenDecember 2000 and August 2009 were enrolled into this study. Patients who had distantmetastases were excluded. A total of 148 gastric cancer patients were retrospectivelyevaluated. All of the 148 patients completed adjuvant chemoradiotherapy. The effects oftumor location, nodal status, surgical type, depth of invasion and histologic type oftumor, stage of cancer and treatment modality, patient?s sex, age and smoking status,performance status, family history on survival period were evaluated.The median age was 57.7, 36.5% of patients were women and 63.5% men. Ofpatients 7.4% all of gastric, 29.1% cardia and fundus, 21.6% corpus, 8.1% pylor and33.1% antrum part of gastric was involved. 2% were stage IB, 18.1% were stage II,45.9% were stage IIIA, 23% were stage IIIB and 10.8% were stage IV patients.