Opere mide kanserli hastalarda ADAM-17 ekspresyonun klinikopatolojik faktörler ve sağkalımla ilişkisi
Prognostic significance of ADAM 17 expression in patients with gastric cancer who underwent curative gastrectomy
  1. Tez No: 420724
  2. Yazar: DİNÇER AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BİLİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Mide kanseri halen dünyada en sık görülen tümörlerden biri olup, aynı zamanda kanserle ilişkili ölümlerin de en sık nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Görülme sıklığı son yıllarda azalmasına rağmen, hastalık prognozunda beklenilen iyileşme olmamıştır. Gastrektomi sonrası gelişebilecek tümör invazyonu ve metastazı opere mide kanseri hastalarında en önemli mortalite nedenidir. Bu süreç adhezyon molekülerinin, proteolitik enzimlerinin, anjiogenez ve büyüme faktörlerinin rol aldığı çok basmaklı kompleks bir süreçtir. Son yıllarda kötü prognostik faktörlerin önceden doğru bir şekilde tespit edilmesinin cerrahi sonrasında daha agresif tedavilerin belirlenmesinde yol gösterici olabileceği düşünülmektedir. Çeşitli malignitelerde önemli prognostik faktör ve kemoterapiye cevabı değerlendirmede prediktif faktörler olabileceği bildirilmiştir. Bu moleküllerden bir taneside ADAM protein ailesinin bir üyesi olan proliferasyondan migrasyona kadar hemen hemen her hücresel olayın vazgeçilmez regülatörü olan ADAM17'dir. Bizim çalışmamaızda küratif gastrektomi ve lenf nodu diseksiyonu uygulanmış 156 mide kanserli hastada ADAM-17 ekspresyonu ile klinikopatolojik faktörler arasında herhangi bir ilişki olup olmadığı ve PSK ile GSK üzerine etkisi araştırıldı Tümör çapı > 5 cm, adenokarsinom histolojisine sahip, lenf nodu tutulumu olan, vasküler invazyon gösteren ve klinik takipleri sırasında metastaz gelişmiş olgularda ADAM-17 ekspresyon düzeyleri anlamlı olarak daha yüksek olaral bulundu. Düşük ADAM-17 ekspresyonu gösteren olgularda, ortalama PSK, anlamlı olarak daha uzun bulunmdu(44.2 aya karşılık 16.6 ay, p=0.004) ve ADAM-17 ekspresyonu PSK için bağımsız bir risk faktörü olarak saptandı . Benzer şekilde düşük ADAM-17 ekspresyonu gösteren olgularda, ortalama GSK anlamlı olarak daha uzun bulundu(49.6 aya karşılık 26.9 ay, p=0.019). Ancak çok değişkenli analizde ADAM-17 ekspresyonun GSK için bağımsız bir risk faktörü olmadığı görüldü. Bu durum çalışmamızdaki hasta sayısının yeterli olmayışına bağlanabilinir. Sonuç olarak mide kanserinde yüksek ADAM-17 ekspresyonun kötü prognozla ile ilişkili olduğu görülmüştür. ADAM-17, mide kanserinde karsinogenezis, prognoz ve progresyon için önemli bir moleküler belirteç olabilir. Ancak mevcut bu ilişkinin daha büyük vaka sayılı çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir. Böylece ADAM-17'yi hedef alan tedaviler ile mide kanserinde yeni tedavi stratejilerinin gelişmesi mümkün olabilecektir
Özet (Çeviri)
A disintegrin and metalloproteinase (ADAM) 17 has been indicated to be an indispensable regulator of cellular events from proliferation to migration. Although prognostic importance of ADAM17 expression has been investigated in several tumours, its clinical utility as a useful prognostic molecular marker remains unclear in gastric cancer. In the current study, we evaluated the expression of ADAM17 and its prognostic significance in gastric cancer patients after curative gastrectomy. The prognostic significance of ADAM17 expression was analysed immunohistochemically in 156 patients with gastric cancer who had undergone curative gastrectomy, and the relationship between its expression and clinicopathological factors was also evaluated.High ADAM17 expression was detected in 79 patients (51 %), whereas low expression was found in 77 cases (49 %). There was significant correlation between gender, histology, lymph node metastasis, vascular invasion, the presence of recurrence and high ADAM17 expression. Recurrence in patients with high ADAM17 expression was significantly higher than that for patients with low ADAM17 expression (p = 0.032). The median disease-free survival (DFS) time for patients with tumours with high ADAM17 expression was worse than that of patients with tumours with low ADAM17 expression (16.6 vs. 44.2 months, p = 0.004). In addition, patients with low ADAM17 expression had a higher median overall survival (OS) (49.6 vs. 26.9 months, p = 0.019) compared to those with high ADAM17 expression. Multivariate analysis indicated that the rate of ADAM17 expression was an independent prognostic factor for DFS, in addition to the already known important clinicopathological prognostic indicator. But the prognostic importance of ADAM17 expression could not be proved by multivariate analysis for OS. The potential value of ADAM17 expression as a useful molecular marker in gastric cancer progression should be evaluated comprehensively; it may predict recurrence and poor prognosis in patients with gastric cancer after curative resection.