Çocuk yoğun bakım ünitesinde sepsis tanılı hastaların izlem ve tedavi sonuçları
Çocuk yoğun bakim ünitesinde sepsis tanili hastalarin izlem ve tedavi sonuçlari
- Tez No: 419867
- Danışmanlar: PROF. DR. TANIL KENDİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş ve Amaç: Sepsis sistemik inflamatuar yanıt sendromunun şüpheli veya kanıtlanmış bir enfeksiyon tarafından uyarılması sonucu ortaya çıkan bir sendromdur. Dünya genelinde çocuklarda önemli bir ölüm nedenidir. Sepsis tablosu uygun antibiyotik ve sıvı tedavisi uygulanmaması durumunda septik şok, ağır sepsis, çoklu organ yetmezliğine neden olur. Çalışmamızın amacı, Ankara Üniversitesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde sepsis sıklığını belirlemek, septik şok tanısı konulan hastaların tedavisiye yanıtını değerlendirmektir. Materyal ve Metod: ÇYBÜ'nde 01 Nisan 2013–31 Aralık 2014 tarihleri arasında sepsis, septik şok ve ağır sepsis tanısı ile izlenmiş olan 1 ay-18 yaş grubu hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmanın yapıldığı 21 aylık sürede yoğun bakım ünitemizde toplam 543 hasta izlenmiş olup, bu sürede 52 hastaya (%9,5'ine) yatış esnasında veya yoğun bakım ünitesinde izlemi boyunca sepsis, septik şok ve ağır sepsis tanıları konulmuştur. Tanı anında 52 hastanın 13'üne (%25,0) sepsis, 30'una (%57,7) septik şok ve 9'una (%17,3) ağır sepsis tanısı konuldu. Sepsis, septik şok ve ağır sepsis tanısı alan hastalarda ortalama yaş 52,94±59,3 (2-228) ay olarak saptandı. Hastaların yatışlarının ilk 24. saatinde ortalama PRISM III skoru 17,79±9,19 iken, PELOD skoru 16,54±9,41 saptandı. Çalışmamızda ise sepsis nedeni sıklıkla (%51,9) gram negatif bakterilerdi. Septik şok ve ağır sepsis tanısına bağlı mekanik ventilasyon desteği alan hastalara ait mortalite oranı, mekanik ventilasyon desteği almayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Hastalara verilen inotrop tedavisi, hidrokortizon tedavisi, renal replasman tedavisi, plazma değişimi ve klinik tabloya organ yetmezliğinin eklenmesinin mortalite açısından anlamlı olmadığı saptandı. Çalışma süresinde çocuk yoğun bakım ünitemizde sepsis, septik şok ve ağır sepsis hastalarına ait mortalite oranı diğer çalışmalar ile uyumlu olarak %25 olarak saptanmıştır. Sonuç: Çocuklarda sepsis, septik şok ve ağır sepsis, özellikle yoğun bakım ünitesinde olmak üzere ciddi bir sağlık sorunudur.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Sepsis is a syndrome by a systemic inflammatory response syndrome resulting from stimulation by a suspected or proven infection. It is an important cause of death in children worldwide. Sepsis may cause septic shock, severe sepsis or multiple organ failure if the appropiate antibiotic and fluid therapy could not administer. The aim of the study to determine the incidence of sepsis and evaluate the response to treatment of patients diagnosed with septic shock in the Pediatric Intensive Care Unit (PICU) in University of Ankara. Materials and Methods: A total of 52 patients,1 month -18 years of aged with sepsis, septic shock and severe sepsis diagnosis between 01 April 2013–31 December 2014 in our PICU were included in the study. Results: 543 patients were followed up in our PICU by a 21-month period. Sepsis, septic shock and severe sepsis were diagnosed in 52 patients (%9,5) while their admission or hospitalizations in PİCU during this period. At the time of diagnosis, sepsis was diagnosed in 13 (%25,0) patient, septic shock was diagnosed in 30 (%57,7) patient and severe sepsis was diagnosed in 9 (%17,3) patient. The patients' median age was 52,94±59,3 (2-228) month. In the 24th hours of the patients' hospitalization mean PRISM score was 17,79±9,19 and PELOD score 16,54± 9,41. Gram-negative bacteria (%51,9) were the most common identified as a cause of sepsis. We found that mortality rate of the patients' who had received mechanical ventilation support because of the sepsis, septic shock or severe sepsis diagnosis was statistically significant compared with who had not. Furthermore inotrop therapy, hydrocortisone therapy, plasma exchange therapy and the presence of organ failure have no statistically significant impact on mortality. During the studythe mortality rate ofhe patients' with sepsis, septic shock and severe sepsis in our PICU was %25 similarly other studies in literature. Conclusion: In children; sepsis, septic shock and severe sepsis is a serious health problem particularly in intensive care units.