Çocuk yoğun bakım ünitesinde non invaziv mekanik ventilatörde takip edilen hastaların retrospektif değerlendirmesi
Retrospective evaluation of patients followed in the pediatric intensive care unit on non-invasive mechanical ventilation
- Tez No: 907357
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YAKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Non invaziv mekanik ventilasyon (NIMV) uygulamaları solunum yetmezliği olan hastalarda prognoza olumlu etkileri nedeniyle ön plana çıkan tedaviler arasındadır. NIMV desteği alan hastaların tedavi başarısızlığı neticesinde entübasyon gereksinimi olabilmektedir. Bu çalışmada, çocuk yoğun bakım ünitesinde (ÇYBÜ) yatışı olan ve ilk mekanik ventilasyon desteğinin NIMV olduğu hastaların demografik, klinik, laboratuvar bulguları incelenerek ve NIMV başarısızlığına katkısı olan özelliklerin istatistiksel analizler ile tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ağustos 2019 ve Aralık 2021 tarihleri arasında, S.B.Ü. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ÇYBÜ'nde yatırılarak, ilk mekanik ventilasyon desteğinin NIMV olduğu 1 ay ile 18 yaş arasındaki 471 hastanın demografik bilgileri, başvuru tanısı, komorbid hastalıkları, laboratuvar değerleri, izlem sürecinde gelişen komplikasyonlar, hastanede ve yoğun bakımda kalış sürelerinin incelendiği retrospektif bir çalışmadır. Bulgular: Çalışma grubunun %57,96'sı (n=273) erkek, %21,44'ü (n=101) yabancı uyruklu ve yaş ortancaları 27 ay (IQR: 8-106 ay) olduğu görüldü. Hastaların başvuru tanıları incelendiğinde %81.1'inin (n=382) solunum yolu hastalıkları bulguları ile başvurduğu görüldü. Çalışma grubunun %42,46'sının (n=200) komorbid hastalığı bulunmaktaydı ve en sık altta yatan hastalık, hastaların %17,83'ünde (n=84) nörolojik hastalıklar olarak tespit edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların %31,69'unda (n=149) en az bir komplikasyon geliştiği görüldü. En sık görülen komplikasyon hastaların %23,57'sinde (n=111) görülen NIMV başarısızlığı olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Non-invasive mechanical ventilation (NIMV) practices stand out as prominent treatments due to their positive effects on the prognosis of patients with respiratory failure. Patients receiving NIMV support may require intubation due to treatment failure. This study aims to examine the demographic, clinical, and laboratory findings of patients admitted to the pediatric intensive care unit (PICU) whose initial mechanical ventilation support was NIMV, and to identify characteristics contributing to NIMV failure through statistical analyses. Material and methods: This study is a retrospective analysis that examines the demographic information, initial diagnoses, comorbid diseases, laboratory values, complications developed during the monitoring period, and the duration of hospital and intensive care stays of 471 patients aged between 1 month and 18 years. These patients were admitted to PICU of S.B.Ü. Ankara Bilkent City Hospital and received non-invasive mechanical ventilation (NIMV) as their initial mechanical ventilation support between August 2019 and December 2021. Results: It was observed that 57.96% (n=273) of the study group were male, 21.44% (n=101) were of foreign nationality, and the median age was 27 months (IQR: 8-106 months). Upon examining the initial diagnoses of the patients, it was found that 81.1% (n=382) presented with symptoms of respiratory diseases. 42.46% (n=200) of the study group had comorbid diseases, with neurological diseases being the most common underlying condition, affecting 17.83% (n=84) of the patients. It was observed that at least one complication developed in 31.69% (n=149) of the included patients. The most common complication was NIV failure, occurring in 23.57% (n=111) of the patients.