Acil serviste mekanik ventilatöre bağlanan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of mechanical ventilator connected patients in emergency department
  1. Tez No: 419945
  2. Yazar: NECMİ BAYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; acil serviste mekanik ventilatörde takip edilen hastaların demografik verilerini, kan parametrelerini ve acil servisteki klinik seyrini incelemektir. Hastalar ve Yöntem: İleriye dönük özellikteki bu çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalında 1 Haziran 2015 ve 30 Kasım 2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Ventilatöre bağlandıktan sonra hastalar çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya alınan hastaların kan parametreleri, ne kadar süre ventilatörde takip edildiği, takipleri esnasında gelişen olaylar ve takiplerin ne şekilde sonlandığı prospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların verileri daha önce hazırlanan formlar doldurularak kaydedilip istatistiksel değerlendirme yapılmıştır. Kaydedilen verilerin istatistiksel incelemeleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen ve ventilatörde takip edilen 212 hastanın; 42' si ( % 19,8 ) acil serviste eksitus olmuş, 4' ü ( % 1,9 ) acil serviste ekstübe edilip, 166' sı ( % 78,3 ) entübe vaziyette yoğun bakım ünitelerine yatırılmıştır. Çalışmaya dâhil edilen hastaların yaklaşık % 10' u 8 saatten fazla acil serviste kalmıştır. En fazla entübasyon sebebi olan sisteme bakıldığında 103 hasta ( % 48,6 ) ile respiratuvar sistem olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the demographic data, blood parameters and clinical progress of the patients on mechanical ventilation in the emergency department. Patients and Methods: This prospective study was conducted in Erciyes University Medical Faculty, Department of Emergency Medicine between 1 June 2015 and 30 November 2015. The patients were included in the study after connected to ventilator. Blood parameters, how long the patients stayed connected to the mechanical ventilator, the events occured during follow-up periode, and how the follow- periode ended have been evaluated prospectively. Data of the patients were recorded into the forms prepared earlier, and statistical assessments were conducted. Results: Forty-two (19.8%) of the 212 patients included in the study had died in the follow-up periode in the emergency department, 4 (1,9%) of the patients were extubated in the emergency room, 166 (78.3%) of the patients were admitted to the intensive care unit in intubated condition. Approximately 10% of the patients included in the study have remained more than 8 hours in emergency department. When we looked at the most common systemic cause of intubation, it has been seen that; respiratory system was the most common cause with the rate of 103(48.6%) patients.