Fabrika çalışanlarının stres kaynakları ve stresle başa çıkma tutumlarının değerlendirilmesi
Assessment of source of stress for factory employees and their manners to cope with stress
  1. Tez No: 419996
  2. Yazar: FİLİZ TAVLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Stres, bireyler üzerinde etki yapan ve onların davranışlarını, başka insanlarla ilişkilerini, iş verimliliğini etkileyen bir kavramdır. Bireyler istenmeyen ve beklenmedik olaylar karşısında stresle başa çıkma çabası içerisine girer. Her bireyde algılanan stres ve stresle başa çıkma şekilleri farklılık göstermektedir. Stresle başa çıkma, ruh ve beden sağlığını korumak, üretici ve verimli bir yaşam sürdürmek için gereklidir. Bu çalışmanın amacı, fabrikadaki çalışanların stres kaynaklarını ve stresle başa çıkma tutumlarını belirlemektir. Gereç ve Yöntemler: Bu araştırmaya fabrikada çalışan 202 kişi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Stres Kaynağı Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tutumları Değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler (ortalama, standart sapma, medyan, yüzde), Student-t testi, Mann-Whitney-U, ANOVA testi, Kruskal Wallis ve Tukey testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Stress is a concept that has an influence on persons and effects their relations with other people and labor productivity. People make efforts to cope with stress when they are faced with unwanted and unexpected situations. Stress perceived by each individual and their attempts to cope with stress display differences. Coping with stress is necessary in order to stay healthy mentally and physically and to pursue a productive and efficient life. The aim of this study is to determine the sources of stress for employees in the factory and their manners to cope with stress. Tools and Methods: 202 persons working in a factory have participated in this research. The Stress Source Scale and Manners of Coping with Stress and Assessment were used as tools to collect data. Complementary statistical analysis (mean, standard deviation, median, percentile), Student-t test, Mann-Whitney-U, ANOVA test, Kruskal Wallis and Tukey test were used for analysis of the data collected.