Sıçanlarda deneysel alzheimer hastalığı modelinde farklı egzersiz yöntemlerinin kognitif fonksiyonlar üzerine etki mekanizmalarının incelenmesi
Investigations on mechanism of action of various exercise methods on cognitive functions in an experimental rat model of alzheimer
  1. Tez No: 419997
  2. Yazar: DİLEK ÖZBEYLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KASIMAY ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Amaç: Deneysel Alzheimer hastalığı (AH) modelinde farklı egzersiz yöntemlerinin kognitif fonksiyonlara olan olası koruyucu etki mekanizmalarının araştırılması. Gereç ve Yöntem: Overektomi ve 6 hafta D-galaktoz (100 mg/kg, ip) uygulanarak Alzheimer benzeri model oluşturuldu. Overektomize+D-Galaktoz (OVT+D-GAL) ve taklit cerrahi grupları sedanter, aerobik, direnç veya kombine egzersiz olarak alt gruplara ayrıldı (n:8/grup). Aerobik egzersiz (AE) olarak günde 60dk. yüzme, direnç egzersiz (DE) olarak günde 8 set ağırlıkla merdiven çıkma, kombine egzersiz olarak (KE); dönüşümlü AE ve DE, 6 hafta ve haftada 3 gün yaptırıldı. Sinir Büyüme Faktörü (NGF), Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör (BDNF), İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü- I (IGF-I) ve Amiloid Prekürsör Protein (APP695) gen ekspresyonları yapıldı. Amiloid Beta (Aβ), NGF, BDNF ve IGF-I için immunohistokimya tekniği uygulandı. Kognitif fonksiyonlar ve beyin malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), lusigenin, serum IGF-I düzeyleri ve nitrik oksit (NO) aktivitesi ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: İnvestigate mechanisms of probable preventative effects of various exercise methods on cognitive functions in an experimental model of Alzheimer's Disease (AD). Materials and Methods: D-galactose (100 mg/kg) or saline was administered by intraperitoneally to ovariectomised(OVX) or sham-operated rats (n=8). Aerobic/1 hour/day (AE;swimming), resistance/8 climbing series (RE; climbing with weight on vertical ladder) and combined exercises (aerobic+resistance/alternately) (CE) were performed for 3 times a week for 6 weeks. Cognitif functions, malondialdehyde (MDA), glutathion (GSH), lucigenin, NO levels of brain, circulating IGF-I (Elisa), hippocampal mRNA levels of Nerve Growth Factor (NGF), Brain derived Neurotrophic factor (BDNF), IGF-I and Amyloid precursor protein APP695 (RT-PCR) were measured. Immunocytochemical technique was applied for Amyloid Beta (Aβ), NGF, BDNF IGF-I.