Şizofreni hastalarında inflamasyon parametreleri (IL-6, TNF-α, TGF-β) ile bilişsel işlevler ve semptom şiddeti arasındaki ilişkinin araştırılması
Examination of the relation between inflammatory parameters (IL-6, TNF-α, TGF-β) and cognitive functions and severity of symptoms in schizophrenia patients
  1. Tez No: 420014
  2. Yazar: SERHAT ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Psikiyatri, Biochemistry, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç Şizofrenide inflamasyon ve inflamasyonla bağlantılı olarak sitokin hipotezi ortaya atılmıştır. Şizofrenide maternal enfeksiyon ya da immun aktivasyonun etkisi, genetik çalışmaların sonuçları, immun sistem ve sitokin değişikliklerinin nörotransmitter sistemlerini etkilemesi, triptofan metabolizmasındaki değişiklikler ile serotonerjik ve glutamaterjik iletimi etkileyen KYNA(kinürenik asit) artışının olması ve anti-inflamatuar etkili ilaçların yararlı etkilerinin olduğunun bildirilmesi şizofreninin patofizyolojisinde inflamasyonun rolü olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmanın amacı şizofreni hastalarının periferik inflamatuar parametrelerinin serum düzeylerini ve bilişsel işlevlerini sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmak ve bu inflamatuar parametler ile şizofreninin belirti kümeleri (pozitif ve negatif semptom şiddeti) ve hastaların bilişsel işlevleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Yöntem Çalışmaya, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pendik EAH Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran ve klinik olarak stabil olan şizofreni tanılı 30 hasta ve 29 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Her iki gruba bilişsel işlevleri değerlendirmek amacıyla geniş nöropsikolojik test bataryası uygunlanmıştır. Her iki grupta serum IL-6, TNF-α ve TGF-β düzeyleri ölçülmüştür. Hastalık şiddetini tespit etmek amacıyla hasta grubuna ayrıca PANSS uygulanmıştır. Bulgular Kontrol grubuna göre hasta grubunda IL-6 ve TGF-β serum düzeylerinin anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Gruplar arasında TNF-α serum düzeyleri bakımından ise anlamlı fark bulunmamıştır. Hasta grubunda kontrol grubuna göre bilişsel işlevler açısından yaygın bir bozulma olduğu tespit edilmiştir. IL-6, TNF-α, TGF-β serum düzeyleri ile her iki grupta da bilişsel işlevler ve hasta grubunda semptom şiddeti arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Univaryat değerlendirmelerde anlamlı farklılık gözlenen risk faktörleri (ailede psikiyatrik hastalık hikayesi varlığı, IL-6 ve TGF-β değerleri yüksekliği) lojistik regresyon analizi ile değerlendirildiğinde her üçünün de istatistiksel olarak anlamlılığını sürdürdüğü saptanmıştır. Sonuç Çalışmamızın sonuçlarına göre sağlıklı kontrollere kıyasla klinik olarak stabil şizofreni hastalarında inflamatuar yanıtın artmış olduğu gösterilmiştir. Ancak ölçülen inflamasyon parametreleri ile hastalığın semptom şiddeti ve hastaların bilişsel işlevleri arasında ilişki bulunamamıştır. Şizofrenide inflamasyonun öneminin daha iyi anlaşılabilmesi için klinik olarak stabil hasta gruplarında serum sitokin düzeylerini araştıracak yeni çalışmalara, şizofreni hastalarının farklı gruplarında serum sitokin düzeyleri ile birlikte KYNA düzeylerini araştıracak yeni çalışmalara ve sitokin düzeyleri ile semptom kümeleri ve bilişsel işlevler arasındaki ilişkinin homojen hasta gruplarında prospektif olarak daha geniş örneklemlerde araştırılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective Inflammation hypothesis and in relation to inflammation, cytokine hypothesis have been proposed for schizophrenia. Documented effects of maternal infections and immune activation in schizophrenia, results of genetic studies, influence of immune system and cytokine alterations on neurotransmitter systems, increase in KYNA (kynurenic acid) levels which effect serotonergic and glutamatergic transmission in relation with triptophan metobolism and findings about the beneficial effects of anti inflammatory drugs seem to imply a significant role of inflammation in pathophysiology of schizophrenia. The aim of this study is to compare serum levels of peripheral inflammatory parameters and cognitive functions of schizophrenia patients with healthy control group's, and to examine the relation between these inflammation parameters and symptom clusters of schizophrenia (positive and negative symptom severity) and cognitive functions of patients. Methods 30 clinically stable patients with diagnosis of schizophrenia and 29 healthy control participants were included from Marmara University Faculty of Medicine, Pendik Hospital Psychiatry outpatient clinic. Broad neuropsychological test battery was conducted to assess cognitive functions of both groups. Serum IL-6, TNF-α, TGF-ß levels were obtained from both groups. Additionally, PANSS was conducted to determine the severity of illness for the patient group. Results Serum IL-6 and TGF-ß levels were found to be significantly higher in the patient group than the control group. No significant difference of serum TNF-α levels was observed between the groups. Global impairment of cognitive functions was observed in patient group compared to healthy controls. Risk factors that had shown significant difference in univariant evaluations (history of psychiatric illness in family, high IL-6 and TGF-ß blood levels), persisted their statistical significance when evaluated with logistic regression analysis. Conclusion According to the results of this study, inflammatory response in clinically stable schizophrenia patients is increased compared to healthy controls. No correlation was found between inflammatory parameters and sypmtom severity of illness and cognitive functions of patients. To clarify the significance of inflammation in schizophrenia, further research on serum cytokine levels in clinically stable patient groups, on the relation between serum cytokine levels and KYNA levels in different schizophrenia patient groups and on the relation between cognitive functions and symptom clusters in homogeneous patient groups prospectively on a broader scale is needed.