Farklı suspansiyon sistemlerinin etkilerinin transtibial amputasyonu olan bireylerde değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different suspension systems for people with transtibial amputation
- Tez No: 420124
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERBAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Pin Sistem'in (PS) ve Aktif Vakum Sistemi'nin (AVS), yürüyüş kapasitesi, fonksiyonel mobilite, protezli tarafa ağırlık aktarımı, protez memnuniyeti ve vücut imajına olan etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya; güdük boyu, şekli ve ödem açısından her iki soket uygulamasına engel teşkil etmeyen, diz altı ampute 9 birey dahil edilmiştir. Her iki suspansiyon sistemi ayrı ayrı, çalışmaya dahil edilen bireye uygulanmıştır. Protez yapım ve eğitim süresini takiben amputeler ilk önce 3 ay PS diz altı protezlerini kullanmışlardır. Daha sonra yine protez yapım ve eğitim süresini takiben 3 ay AVS diz altı protezlerini kullanmışlardır. Her iki suspansiyon sistemine uyum sağlandıktan sonra ayrı ayrı; ağırlık aktarmanın değerlendirilmesi 'LASAR Posture' cihazı, yürüyüşün değerlendirilmesi '6 Dakika Yürüme Testi', fonksiyonel mobilitenin değerlendirilmesi 'Süreli Kalk ve Yürü Testi', protez memnuniyetinin değerlendirilmesi 'Protez Memnuniyet Anketi', vücut imajının değerlendirilmesi 'Ampute Vücut İmajı Ölçeği' kullanılarak yapılmıştır. PS ile AVS karşılaştırıldığında; protezli tarafa ağırlık aktarma oranı, yürüyüş kapasitesi, fonksiyonel mobilite ve protez memnuyeti AVS lehine istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). AVS'nin diz altı amputelerde daha etkili olduğu, amputelerin protezlerini daha fonksiyonel olarak kullandıkları ve protez memnuniyetlerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Çalışmamızın ileride daha fazla sayıda ampute üzerinde, farklı amputasyon seviyeleri ve farklı suspansiyon sistemlerinin de içinde yer alacağı çalışmalarda yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the presence of any difference between Pin Suspension (PS) and Active Vacuum Suspension (AVS) on walking capacity, functional mobility, weight bearing in the prosthetic side, prosthetic satisfaction and body image were evaluated. Nine patients who don't have an obstacle to both socket applications in terms of stump height, type and edema were evaluated in this study. Both suspension systems were administered to the patients included in the study. First, amputees have used PS for 3 months following alignment of the prosthesis and training period. Then again they used AVS for 3 months following alignment of the prosthesis and training period. For each system, after adapting prosthesis 'LASAR posture' was used to evaluate weight bearing on the prosthetic side, '6 Minute Walk Test' for walking capacity, 'Time Up and Go' test for functional mobility, 'Prosthetic Satisfaction Index' for prosthetic satisfaction and 'Amputee Body Image Scale' for body. There were statistically significant difference between PS and AVS in terms of prosthetic side weight bearing percentage, walking capacity, functional mobility and prosthetic satisfaction (p0.05). From the view of function and prosthetic satisfaction, AVS was found to be more effective in transtibial amputees. It is believed that our study will be a guide to the future studies including higher number of amputees, different amputation levels and different suspension systems.