Lisanslı badminton sporcularının, spora başlama nedenlerinin, bazı değişkenler açısından değerlendirilmesi.(Kars ili örneği)
The evaluation of the licensed badminton athletes, the reasons to start sport in terms of some variables.(Kars province example)
- Tez No: 638834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı Lisanslı badminton sporcularının, spora başlama nedenlerinin, sosyodemografik değişkenler açısından değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda Kars ilinde lisanslı olarak badminton sporu ile uğraşan ve ili içi il dışı müsabakalara katılan sporcular çalışmanın evrenini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve Gill, Gross ve Huddleston (1983) tarafından geliştirilen ve Çelebi (1993) tarafından Türkçeye çevrilen 30 madde ve 8 alt boyuttan (Başarı/Statü, Fiziksel Uygunluk, Takım Ruhu, Arkadaşlık, Eğlence, Yarışma, Beceri Gelişimi, Hareket Etme) oluşan“Spora Katılım Güdüsü Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel çözümlemesinde, IBM SPSS-v22 programı kullanılmıştır. Verilerin normallik sınaması yapmak için tek örneklem“Kolmogorov-Smirnov”testi kullanılmış ve verilerin normal bir dağılıma sahip olmadığı tespit edilmiştir. Sporcuların Spora Katılım Güdüsü Ölçeği alt boyut puan ortalamlarının demografik değişkenler ile karşılaştırılmasında ikili grup karşılaştırmalarında“Mann Whitney U”testi üç ve/veya daha fazla grup karşılaştırmalarında“Kruskal Wallis-H”testi ve anlamlılığın ne yönde olduğunu belirlemek için“Mann Whitney U”testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the reasons for licensed badminton athletes to start sports in terms of sociodemographic variables. For this purpose, in Kars province, licensed athletes engaged in badminton sports and participating in competitions outside the province were the universe of the study. Personal information form as a data collection tool and 30 items and 8 sub-dimensions (Success, Physical Fitness, Team Spirit, Friendship, Fun, Competition, Skill Development) developed by Gill, Gross and Huddleston (1983) and translated into Turkish by Çelebi (1993). The“Sports Participation Motivation Scale”consisting of“Act”. In the statistical analysis of the data, IBM SPSS-v22 program was used. A single sample“Kolmogorov-Smirnov”test was used to test normality of the data and it was determined that the data did not have a normal distribution. The“Mann Whitney U”test in binary group comparisons and“Mann Whitney U”test in three and / or more group comparisons to compare the sub-dimension score averages of Sports Participation Motivation Scale of athletes and the“Mann Whitney U”test used to determine the direction of significance. The level of significance was considered to be 0.05.