Tonsillektomi yapılan hastalarda peritonsiller infiltrasyon ile yapılan deksametazon ve intravenöz yapılan deksametazon uygulamasının sonuçlarının ağrı açısından karşılaştırılması
Comparison of lokal dexamethasone and intravenous dexamethasone for pain after tonsillectomy
  1. Tez No: 420195
  2. Yazar: MEHMET OĞUZ KAAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YÖRÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Tonsillektomi Kulak Burun Boğaz hekimlerince sıklıkla yapılan operasyonlardan biridir. Kronik obstruktif tonsil hipertrofisi, tekrarlayan tonsillit atakları, peritonsiller apse, halitosiz tonsillektomi endikasyonları içinde en sık rastlananlardandır. Erken postoperatif dönemde hastaların çoğu ağrıdan şikayet etmekte ve analjeziye ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca bulantı, kusma, hemoraji tonsillektomi sonrası karşılaşılan problemlerdir. Tonsillektomi sonrası gelişen ağrı, bulantı ve kusma hastalarda oral alımı kısıtlamakta; beraberinde pek çok problemin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle steroid, anestezik, aneljezik gibi preparatlar sistemik ve/veya lokal olarak kullanılarak tonsillektomi sonrasında ağrı kontrolündeki başarısına yönelik pek çok çalışma yapılmıştır. Bizim çalışmamızda amacımız tonsillektomi yapılan çocuk hastalarda preoperatif lokal deksametazon ve intravenöz deksametazon uygulamasının postoperatif ağrı açısından sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmamıza elektif tonsillektomi yapılan 3-12 yaş arası 90 hasta dahil edildi. Hastalar üç gruba ayrıldı. Grup 1: (Kontrol grubu) Tonsillektomi öncesi steroid ve herhangi bir analjezik uygulanmayan, Grup 2: Tonsillektomi öncesinde peritonsiller aralığa deksametazon enjekte edilen, Grup 3: Tonsillektomi öncesinde intravenöz deksametazon enjekte edilen grup. Tüm hastalar operasyon sonrası 1. Saat , 4. Saat, 8. Saat, 12. Saat, 16. Saat ve 20. saatte ağrı açısından takip edildi. İntravenöz deksametazon uygulanan hastalarda kontrol grubuna oranla 1. Saat, 4. Saat, 8. Saat, 12. Saat, 16. Saat ve 20. saatte ağrı daha az görüldü. Peritonsiller deksametazon uygulanan hastalarda kontrol grubuna oranla 1. Saat, 4. Saat, 8. Saat, 12. Saat, 16. Saat ve 20. saatte ağrı daha az görüldü. İntravenöz deksametazon ve peritonsiller deksametazon kullanılan gruplar karşılaştırıldığında 1. Saat, 4. Saat, 8. Saat, 12. Saat, 16. Saat ve 20. saatlerde ağrının intravenöz deksametazon kullanılan grupta daha az oranda görüldüğü tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Tonsillectomy is one of the most commonly performed operations by the otolaryngologists. The most common indications are chronic obstructive tonsillar hypertrophy, recurrent tonsillitis, peritonsillar abscess and halitosis. Tonsillectomy has a certain risk of morbidity and mortality. Most patients complain about pain in the early postoperative period and ask for analgesics. Also nausea, vomiting and hemorrhage are common complaints in the early postoperative period. Pain, nausea and vomiting after tonsillectomy causes limitation of oral intake resulting in many other problems. That's why local or systemic administration of steroid, anesthetic and analgesics have been studied for postoperative pain relief. In this study we aimed to evaluate and compare the effects of preoperative local administration of dexamethasone and intravenous dexamethasone for postoperative pain. 90 patients between 3 and 12 years of age, who had tonsillectomy were included in the study. Patents were divided into three groups. Group 1:(Control group) No administration of steroid before tonsillectomy, Group 2:Dexamethasone injection to the peritonsillar recess before tonsillectomy, Group 3: intravenous dexamethasone injection before tonsillectomy. All of the patients have been followed up at 1st hour, 4nd hour,8th hour, 12th hour, 16nd hour and 20th hour after the operation for evaluation of pain. Whereas patients who had intravenous dexamethasone injection before the surgery had significantly less pain at 1st hour, 4nd hour,8th hour, 12th hour, 16nd hour and 20th hour after the operation. Patients who had before the surgery dexamethasone injection to the peritonsillar recess had significantly less pain at 1st hour, 4nd hour,8th hour, 12th hour, 16nd hour and 20th hour . Comparing the intravenous dexamethasone injection and dexamethasone injection to the peritonsillar recess groups intravenous dexhamethasone significantly relieved the pain better than the dexamethasone injection to the peritonsillar recess groups at 1st hour, 4nd hour,8th hour, 12th hour, 16nd hour and 20th hour after the operation.