Tonsillektomi yapılan hastalarda deksametazon ve tramadol uygulamasının sonuçlarının karşılaştırılması
- Tez No: 388409
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Tonsillektomi Kulak Burun Boğaz hekimlerince sıklıkla yapılan operasyonlardan biridir. Kronik obstrüktif tonsil hipertrofisi, tekrarlayan tonsillit atakları, peritonsiller apse, halitosiz tonsillektomi endikasyonları içinde en sık rastlananlardandır. Erken postoperatif dönemde hastaların çoğu ağrıdan şikayet etmekte ve analjeziye ihtiyaç duyulmaktadır, ayrıca bulantı, kusma, hemoraji tonsillektomi sonrası karşılaşılan problemlerdir. Tonsillektomi sonrası gelişen ağrı, bulantı ve kusma hastalarda oral alımı kısıtlamakta, beraberinde pek çok problemin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle tonsillektomi sonrasında ağrıyı kontrol edebilmek için, steroid, anestezik, aneljezik gibi preparatlar sistemik ve/veya lokal olarak kullanılmış ve bu ajanların etkinliklerini kıyaslamak amacıyla pek çok çalışma yapılmıştır. Çalışmamızda amacımız tonsillektomi yapılan çocuk hastalarda preoperatif lokal deksametazon ve tramadol uygulamasının postoperatif ağrı, bulantı, kusma ve hemoraji bakımından sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmamıza elektif tonsillektomi yapılan 3-13 yaş arası 60 hasta dahil edildi. Hastalar üç gruba ayrıldı. Grup 1: (Kontrol grubu) Tonsillektomi öncesi opioid ve steroid uygulanmayan, Grup 2: Tonsillektomi öncesinde peritonsiller aralığa deksametazon enjekte edilen, Grup 3: Tonsillektomi öncesinde peritonsiller aralığa tramadol enjekte edilen grup. Tüm hastalar operasyon sonrası 15.dk, 30. dk, 1.saat, 2.saat, 6.saat ve 24.saatlerde ağrı, bulantı, kusma ve hemoraji açısından değerlendirildi. Bulantı, kusma, hemoraji açısından gruplar arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. Deksametazon uygulanan hastalarda kontrol grubuna oranla 15.dakika, 30. dakika, 1.saat, 2.saat ve 24.saatlerde ağrı istatistiksel olarak daha az görülürken, 6. saatte istatistiksel olarak fark izlenmedi. Tramadol kullanılan hastalarda kontrol grubuna oranla 15.dk, 30. dk, 1.saat, 2.saat, 6.saat ve 24.saatlerde ağrı istatistiksel olarak daha az görüldü. Tramadol ve deksametazon kullanılan gruplar karşılaştırıldığında 6. ve 24. saatlerde ağrının tramadol kullanılan grupta istatistiksel olarak daha az oranda görüldüğü tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Tonsillectomy is one of the most commonly performed operations by the otolaryngologists. The most common indications are chronic obstructive tonsillar hypertrophy, recurrent tonsillitis, peritonsillar abscess and halitosis. Tonsillectomy has a certain risk of morbidity and mortality. Most patients complain about pain in the early postoperative period and ask for analgesics. Also nausea, vomiting and hemorrhage are common complaints in the early postoperative period. Pain, nausea and vomiting after tonsillectomy causes limitation of oral intake resulting in many other problems. That's why local or systemic administration of steroid, anesthetic and analgesics have been studied for postoperative pain relief. In this study we aimed to evaluate and compare the effects of preoperative local administration of dexamethasone and tramadol for postoperative pain, hemorrhage, nausea and vomiting. 60 patients between 3 and 13 years of age, who had tonsillectomy were included in the study. Patents were divided into three groups. Group 1:(Control group) No administration of steroid or opioids before tonsillectomy, Group 2:Dexamethasone injection to the peritonsillar recess before tonsillectomy, Group 3: Tramadol injection to the peritonsillar recess before tonsillectomy. All of the patients have been followed up at 15th minute, 30th minute, 1st hour, 2nd hour, 6th hour and 24th hour after the operation for evaluation of pain, nausea, vomiting and hemorrhage. There was no significant difference between the groups with respect to nausea, vomiting and hemorrhage. Whereas patients who had tramadol injection before the surgery had significantly less pain at 15th minute, 30th minute, 1st hour, 2nd hour, 6th hour and 24th hour after the operation. Patients who had dexamethasone injection before the surgery had significantly less pain at 15th minute, 30th minute after the operation without significant difference at postoperative 1st hour, 2nd hour, 6th hour and 24th hour. Comparing the tramadol and dexamethasone groups tramadol significantly relieved the pain better than the dexamethasone at 6th hour and 24th hour after the operation