Madde bağımlılığı tanısı almış bireylerde sosyal işlevsellik ve benlik saygısı
Social functionality and self-esteem in individuals diagnosed with substance abuse
  1. Tez No: 420220
  2. Yazar: FİLİZ ERSÖĞÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç:Madde bağımlılığı tanısı almış bireylerin sosyal işlevsellik ve benlik saygısı düzeylerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Materyal ve Metot:Araştırmanın evrenini 1 Eylül 2014- 1 Şubat 2015 tarihleri arasında Elazığ Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları Hastanesi AMATEM servisinde yatarak tedavi gören 249 hasta, örneklemi ise araştırma kriterlerine uyan 203 hasta oluşturmuştur.Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği (BSÖ) ve Sosyal İşlevsellik Ölçeği (SİÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelikler, standart sapma, Pearson korelasyon analizi testleri kullanılmıştır. Bulgular:Çalışmamızda bireylerin Benlik Saygısı Ölçeğinden aldıkları puan ortalamaları 50.97±18.01 olarak orta düzey, Sosyal İşlevsellik Ölçeğinden alınan toplam puan ortalaması da115.76±22.41 olarak orta düzey bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim:Research is done, as a descriptiveone, withtheaim of determine social functionality and self esteem levels of substance abuse. Material and Method:Study with 249 patients who are in Amatem Service at Elazığ Mental Hospital treated between 01.09.2014 and 01.02.2015 dates where asists sample consists of 203 patients who meet there search criteria. Self-esteem Scale(BSÖ) and Social Functioning Scale (SİÖ), personal information form, has been used in the collection of data Percentiles, standard deviation, Pearson'scorrelation analysis tests have been used. Results:The average of the score BSÖ is 50.97±18.01 evaluated as a mid-level, and115.76±22.41 individuals taking from SİÖ is evaluated as a mid-level, too.