Anadolu konut geleneğinin kültürel süreklilik bağlamında irdelenmesi
The examination of anatolian housing tradition in sustainability context
  1. Tez No: 420356
  2. Yazar: SALİH SALBACAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL EMRE KAVUT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Toplumları farklı kılan ve bir arada tutan özelliklerinin başında; tarihi geçmişleri, gelişim süreçleri, yarattıkları maddi ve manevi değerlerin bütünü olan kültürleri gelmektedir. Kültür topluluğun kimliğini belirlemekte, zaman ve mekân içerisinde süreklilik kazanan kültürel kimlik, birikim ve süreklilik sayesinde korunmakta ve aktarılmaktadır. Kültürel kimliği oluşturan öğelerden biriside mimaridir. Oluşturulan yerleşimler ve bu yerleşimlerdeki mimari doku toplulukların kültürel yapıları ve kimlikleri hakkında bilgiler vermektedir. İnsanoğlunun en önemli gereksinimlerinden biriside barınma ihtiyacıdır; fiziksel koşullar ve kültürel farklılıklar ile şekillenerek gelişen ilk yerleşimler tabiatta hazır ortamlarda oluşurken daha sonra doğa ile mücadele içerisine giren insanoğlu ilk konut tasarımlarını gerçekleştirmiştir. Tarih öncesi dönemlerden beri yerleşim alanı olan Anadolu toprakları farklı kültürlere ev sahipliği yapmış, iç ve dış etkilerle gelişerek zenginleşen kendine özgü bir konut mimarisi geliştirmiştir. Bu çalışmada, Anadolu konut geleneğinin tarih öncesi dönemden beri gelişimi ve bu gelişimin izlerini taşıyan yerleşimler ile Osmanlı döneminin mimari dokusunu yansıtarak günümüzde de yaşatılan alanlar verilen örneklerle belgelenmektedir. Örneklerde; yörenin coğrafi özellikleri, tarihi geçmişi, kültürel yapısı sonucunda oluşan mimari doku, konutların plan tipolojileri, yapım sistemleri, iç mekân örgütlenmeleri ve kullanım amaçları irdelenerek sahip olunan tarihi ve kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılarak sürekliliğinin sağlanması amaçlanmaktadır. ra doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
Societies' culture, which is the whole of their historical backgrounds, development processes and their moral and material values, are in the lead of the features that differentiates them from each other and keeps them together. Culture determines the society's identity; with the cultural identity accumulation ve consistency that gained continuity in time, it is preserved and transmitted. One of the elements that constitutes the cultural identity is architecture. The constituted settlements and the architectural texture give information regarding the cultural structure of the societies. One of the most important needs of people is the sheltering necessity; whereas the first settlements, which are being shaped and developed by pyhsical conditions and cultural differences, are constituted in the environments that are ready in nature; afterwards the humankind who took part in the struggle with the nature, made the first housing designs happen. The Anatolian territories, which is a settlement area since the prehistoric ages and it used to be home for different cultures, also it developed a idiocratical housing architecture by being enriched with internal and external effects. In this study, Anatolian housing tradition's development since the prehistoric age and the settlements that carry the traces of this development besides the today's living spaces by reflecting the Ottoman period architectural texture are documented with the given examples. In the examples; the architectural texture, housing typologies, construction systems, interior organization and purpose of use that are formed as a result of the geographical features, historical background and cultural structure; are aimed to be examined in order to constitute continuation by transmitting the history and cultural inheritance to the future generations.