Diyabetik periferal nöropati hastalarında bazı antioksidan enzim polimorfizmlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of some antioxidant enzyme polymorphisms in diabetic peripheral neuropathy patients
  1. Tez No: 420452
  2. Yazar: MESUT KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER PARMAKSIZ, DOÇ. DR. AHMET İNANIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Biology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Diyabetik nöropati, yüksek hastalık ve ölüm oranı ile seyreden ve diyabetik hastaların yaşam kalitesini düşüren önemli bir komplikasyondur. Görülme sıklığı, yapılan nöropati çalışmalarının toplum veya hastane kaynaklı olması ve tespit için kullanılan yöntemlerdeki farklılığa dayalı olarak %10 ila 90 arasında değişmektedir. Bu araştırmada; SOD2 (veya Mn-SOD) ve GPx-1 enzimlerini kodlayan genler üzerinde gözlenen ve enzim aktivitelerinde değişikliğe neden olan SOD2 Ala-9Val (veya Ala(-9)Val veya Ala9Val) ve GPx-1 Pro198Leu, polimorfizmlerinin Diyabetik Nöropati hastalığındaki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın hasta ve kontrol gruplarının her birinde 100 birey bulunmaktadır. Çalışmada tam kandan DNA izolasyonu yapılmıştır. Genotipleme Real-Time PCR yöntemi ile hibridizasyon problar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda erime eğrisi analizi yapılarak SOD2 Ala(-9)Val ve GPX1 Pro198Leu polimorfizmleri tespit edilmiştir. Mn-SOD genindeki Ala-9Val ve GPX1 genindeki Pro198Leu genotipleri hasta ve kontrollerden elde edilen verilere bakıldığında Diyabetik Nöropati ile genel olarak ilişkilidir. SOD2 Ala9Val polimorfizmlerinin allel ve genotip frekans dağılımları hasta grubunda, Ala9Ala için %12.1, Ala9Val için %52,5 ve Val9Val için %35.4 olarak tespit edilmiştir. GPX1 genindeki Pro198Leu hasta grubunda ise bu oranlar; %49 Pro/Pro, %43 Pro/Leu, %8 Leu/Leu olarak bulunmuştur. Hasta gruplarında retinopati olanlarda Mn-SOD genindeki Ala(-9)Val değişimi %9.7 Ala/Ala, %64.5 Ala/Val, %25.8 Val/Val olarak tespit edilirken, GPX1 genindeki Pro198Leu genotipleri ise %56.3 Pro/Pro, %34.4 Pro/Leu, %9.4 Leu/Leu olarak belirlenmiştir. En önemli verilerden biri olan hasta gruplarında sigara içenlerde, Mn-SOD genindeki Ala(-9)Val değişimi %15.8 Ala/Ala, %73.7 Ala/Val, %10.5 Val/Val, GPX1 genindeki Pro198Leu genotipleri ise %47.4 Pro/Pro, %42.1 Pro/Leu, %10.5 Leu/Leu olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetic neuropathy is an important complication with high morbidity and mortality rate and reduces the quality of life of diabetic patients. Its incidence varies between 10-90%, depending on the identification methods used and whether the studies conducted were community or hospital based. The aim of this study was to investigate the role of SOD2 Ala-9Val (or Ala(-9)Val, or Ala9Val) and GPx-1 Pro198Leu polymorphisms in diabetic neuropathy. These are polymorphisms that are found on genes coding for SOD2 (or Mn-SOD) and GPx-1 enzymes, respectively, and cause changes in enzyme activities. The patient and the control groups each were comprised of 100 individuals. DNA isolation was carried out from whole blood samples. Genotyping was realized by Real-Time PCR and hybridization probes. At the end of the study, melting curve analysis was carried out and SOD2 Ala-9Val and GPX1 Pro198Leu polymorphisms were identified. When the data obtained from both the patients and the control group were analysed, it was seen that Ala-9Val and Pro198Leu genotypes are associated with diabetic neuropathy in general. Allele and genotype frequency distributions in SOD2 Ala9Val polymorphisms in the patient group were determined as 12.1% for Ala9Ala, 52,5% for Ala9Val and 35.4% for Val9Val. The ratios for Pro198Leu in the patient group were determined as 49% for Pro/Pro, 43% for Pro/Leu and 8% Leu/Leu. Ala(-9)Val change on Mn-SOD gene in individuals with retinopathy in the patient group were observed as 9.7% for Ala/Ala, 64.5% for Ala/Val and 25.8% for Val/Val, while Pro198Leu genotypes on GPX1 gene were as 56.3% for Pro/Pro, 34.4% for Pro/Leu and 9.4% for Leu/Leu. One of the most important data in the study was the one obtained from smokers in the patient group. Ala(-9)Val change on Mn-SOD gene in smokers were as 15.8% for Ala/Ala, 73.7% for Ala/Val and 10.5% forVal/Val, while Pro198Leu change on GPX1 gene were as 47.4% for Pro/Pro, 42.1% for Pro/Leu and 10.5% for Leu/Leu.