Diabetes mellitus'ta ayak tendonlarındaki değişikliklerin değerlendirilmesi
Assessment of alterations of lower extremity tendons in diabetes mellitus
- Tez No: 493406
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE YAŞIM AKTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Diyabet hastalarının yaşam boyu diyabetik ayak ülseri geliştirme ihtimali %15-25 arasındadır. DM hastalarının ayak tendonlarında bazı değişiklikler olduğu ve bu değişikliklerin diyabetik ayak gelişiminde rol oynayabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı; diyabetik ayak açısından yüksek riskli hastaların ayak tendonlarındaki değişikliklerin gösterilmesidir. Bu amaçla, daha önce diğer ayağında diyabetik ayak yarası gelişmiş, fakat görüntülenen karşı ekstremitede yara veya bilinen hiçbir patoloji olmayan 22 DM hastası ve yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, ayakkabı numarası benzer 22 sağlıklı gönüllü çalışmaya alınmıştır. MRG ile aşil tendon (AT) volümü, plantar fasya (PF) yüzey alanı, aşil, fleksör hallucis longus, fleksör digitorum longus, tibialis posterior ve peroneal longus tendonlarının kalınlıkları ölçülmüş; plantar fasyada yapısal düzensizlik, AT ödemi ve intrensek kas ödemi varlığı değerlendirilmiştir. Nöropati ve periferik arter hastalığı (PAH) açısından muayeneleri yapılmıştır. On dokuz diyabet hastasında PF düzensizliği saptanırken kontrol grubunda hiçbir vakada PF'de düzensizlik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Lifetime risk of developing diabetic foot ulcers (DFU) in DM patients is %15-25. Diabetics are considered to have some alterations in tendons of lower extremity, which may contribute to development of DFU. The purpose of our study is to demonstrate the alterations in diabetic lower extremity tendons at high risk. Twenty-two diabetic patients who had had DFU in one lower extremity but any active or previous ulcer in the contralateral extremity and age, sex, body mass index, shoe size similar 22 healthy controls were included in this study. The volume of achilles tendon (AT), cross-sectional area (CSA) of plantar fascia (PF), thickness of achilles, flexor hallucis longus, flexor digitorum longus, tibialis posterior and peroneus longus tendons are measured using MRI. Plantar fascia irregularity and intrinsic foot muscle or AT edema are also investigated. Nineteen DM patients had PF irregularity whereas any of healthy controls had irregularity.