İkinci mertebeden Cesàro matrisi yardımı ile elde edilen bazı yeni dizi uzayları
One some new sequence spaces derived by using Cesàro matrix of second order
  1. Tez No: 420472
  2. Yazar: BETÜL SOLMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezde ikinci mertebeden Ces\`{a}ro ortalamasına karşılık gelen üçgensel matrisin standart dizi uzayları üzerindeki etki alanı incelenmiştir. İlk bölümde kısa bir literatür özeti yapılıp, ikinci bölümde tezde ihtiyaç duyulan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, $[\tilde{c_{o}}],[\tilde{c}],[\tilde{\ell_{\infty}}]$ ve $[\tilde{\ell_{p}}]$ dizi uzayları tanımlanmış ve bu uzayların bazı cebirsel ve topolojik özellikleri incelenmiştir. Son bölümde, yeni tanımlanan uzaylardan standart dizi uzayları içerisine bazı matris sınıflarının karakterizasyo\\nu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which has four parts, the matrix domain of triangle matrix which equals to Ces\`{a}ro matrix of second order on standard sequenced spaces has been examined. In the first chapter a brief review of the literature has been given and in the second part some fundamental definitions and theorems which will be used in the later chapters are given. In the chapter third the sequence space $[\tilde{c_{o}}],[\tilde{c}],[\tilde{\ell_{\infty}}]$ and $[\tilde{\ell_{p}}]$ have been defined and some algebraic and topological prosperities of these spaces have been examined. In the last part the characterization of some matrix classes have been made from newly defined spaces to the standard sequence spaces.