Tetradecyl Trimethyl Ammonium Bromide (TTAB)+su+oktanol üçlü sistemindeki faz hallerinin belirlenmesi ve mezofazların fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Determining phase states in ternary system of Tetradecyl Trimethyl Ammonium Bromide (TTAB)+water+octanol and studying physical properties of mesophases
- Tez No: 420491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR MASALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde Tetradecyl Trimethyl Ammonium Bromide (TTAB)+su+oktanol liyotropik sisteminin meydana getirdiği ara fazlar polarize mikroskop yöntemiyle belirlenmiş ve bu ara fazların fiziksel özellikleri incelenmiştir. Bu sistemin nematik kalamitik, nematik diskotik, hegzagonal E ve lamelar D ara fazlarından oluştuğu tespit edilmiş ve ara fazların ağırlıkça yüzde konsantrasyonlarına bağlı olarak faz diyagramı çizilmiştir. Her ara fazın kırılma indisi, elektriksel iletkenlik ve yüzey gerilim özellikleri konsantrasyona ve sıcaklığa bağlı olarak incelenmiştir. Ara fazların gösterdikleri fiziksel özellikler birbirleriyle karşılaştırılmış, aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca bu ara fazlara dışarıdan fiziksel etki olarak mekanik ve manyetik deformasyon uygulanmıştır. Deformasyonlardan sonra ara fazların karakteristik yapılarında ve optiksel özelliklerinde meydana gelen değişimler zamana bağlı olarak incelenmiştir. Deformasyondan önceki ve sonraki durumlar karşılaştırılarak liyotropik ara fazların dış fiziksel etkilere karşı oldukça duyarlı oldukları ve fiziksel özelliklerinin zamanla değişim gösterdikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study determined mesophases caused by Tetradecyl Trimethyl Ammonium Bromide (TTAB)+water+octanol lyotropic system using polarizing microscopy. The system was found to be composed of nematic calamitic, nematic discotic, hexagonal E and lamellar D mesophases, after which phase diagram of the system was illustrated based on percentage concentrations in weight. Refractive index, electrical conductivity and surface tension of each mesophase were studied considering their concentration and temperature. Physical properties of mesophases were compared with each other to establish their similarities and differences. In addition, mechanical and magnetic deformations were applied to them and changes in characteristic structures and optical properties of mesophases studied based on time. Situations before and after deformations were compared to find that lyotropic mesophases were quite sensitive to external physical influences and physical properties varied over time.