Karadeniz bölgesinde ana ürün mısır (zea mays L.) yapımına uygun kendilenmiş hatların bazı bitkisel özelliklerine ait kombinasyon yeteneklerinin araştırılması
Search of the combining ability of some plant traits of maize inbreed lines suitable for obtaining hybride corn (zea mays L.) in main cropping in the Blacksea region
  1. Tez No: 96874
  2. Yazar: ALİ SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
KARADENİZ BÖLGESİNDE ANAURUN MELEZ MISER (Zea mays L.) YAPIMINA UYGUN, KENDİLENMÎŞ HATLARIN BAZI BİTKİSEL ÖZELLİKLERİNE AİT KOMBİNASYON YETENEKLERİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Bu araştırma, Karadeniz bölgesinde ana ürün melez mısır yapımına uygun kendilenmiş hatların bazı bitkisel özelliklerine ait kombinasyon yetenelderinin araştırılması amacıyla, Samsun'da bulunan Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü' nde 1998 ve 1999 yıllarında yapılmıştır. Ülkesel mısırcılık araştırma projesi kapsamında, enstitüde döl stoku olarak saklanan, Karadeniz Bölgesinde ana ürün melez mısır yapımında kullanılabilecek 124 adet kendilenmiş hattın perfomanslanmn belirlenmesi amacıyla yapılan yoklama melezlemesi sonucunda, bölge için üstün ebeveyn olarak beğenilen 19 hat arasından tesadüfi olarak seçilen 6 hat diallel melezlemeye (Griffing, Method-II) alınmıştır. Diallel melez döllerin oluşturduğu populasyona uygulanan sabit model (Model-I) analizi ile ebeveynlerin ( H-99, R4,Yuzup 505, Pa-872, N-7a, FrMo-17) genel kombinasyon yetenekleri (GKY) ve özel kombinasyon yetenekleri (ÖKY), tesadüf model (Model-II) analizi ile de örneklemenin yapıldığı Karadeniz Bölgesine uygun ana ürün melez mısır yapımında kullanılabilecek hatların bitkisel özelliklerine ait genel (GKY) ve özel kombinasyon yetenekleri (ÖKY) araştırılarak, kalıtım dereceleri tahmin edilmiştir. Yapılan diallel çalışmada incelenen bitkisel özelliklerden dane/koçan oram ve parselde koçan sayışma ait analiz için yeterli genetik varyasyon oluşmamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SEARCH OF THE COMBINING ABILITY OF SOME PLANT TRAITS OF MAIZE INBREED LINES SUITABLE FOR OBTAİNİNG HYBRİDE CORN (Zea mays L.) IN MAIN CROPPING IN THE BLACKSEA REGION ABSTRACT The aim of the study carried out at the Blacksea Agricultural Research Institute in Samsun during 1998 and 1999 was to investigate of the combining ability of some plant traits of maize mbreed lmes suitable for obtaining hybride corn m mam croppmg m the biacksea region. Six lines selected randomly 19 lines advised as distinquished parents for the Blacksea region at the end of the top cross to determine the performances of 124 inbreed lines which are convenient for the hybride maize for the main crop production stored as progeny stock at the institute in accordance with national maize research project were investigated as diallel crossing (Griffing Method-II). The heritabilities of characters were estimated by means of searching general (GCA) and specific combining abilities (SCA) to aid some plant characters of the inbreed lines which might be used for main crop for the hybride maize production been convenient for the Blacksea Region by the random model (Model-II) and the general (GCA) and specific combining abilities (SCA) of parents (H-99, R-4, Yuzup-505, Pa - 872, N-7a. FrMo-17) by fix model (Model-I) applied to population formed by diallel crosses were estimated as well. Among the traits as a result of diallel crossing, kernel/ear ratio and ear number per plot did not created any genetic variation enough.