Kayak sporunda kullanılan giysilerin giyim konforu açısından değerlendirilmesi ve fonksiyonel ürün geliştirilmesi
Evaluating the ski clothes in terms of clothing comfort and developing functional products
  1. Tez No: 420574
  2. Yazar: DERYA TAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYNET ÖNDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada, kayak sporu Alp disiplini sporcuları için termal içlik tasarımlarının geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda öncelikle, termal içliklerde kullanılacak kumaşları belirlemek üzere, farklı hammadde ve örgüde 12 kumaş tedarik edilerek fiziksel ve kimyasal testlerle incelenmiş ve kumaşların performansları ortaya konmuştur. Bu kumaşlar aynı zamanda, 3 gönüllü rekreasyonel kayakçının katıldığı subjektif giyim denemeleri ön çalışması ile de incelenmiştir. Bu çalışmalara paralel olarak Alp disiplininde vücut eklemlerinde oluşan yüzdesel ölçü değişimlerinin belirlenmesi amacıyla antropometrik ölçüm çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada daha sonra, farklı model detaylarını sahip 3 adet alt ve 3 adet üst termal içlik tasarımı geliştirilmiş, giysi kalıpları hazırlanarak prototipleri üretilmiştir. Geliştirilen modellerin tasarım doğrulaması, gerçek kullanım koşullarının simüle edildiği ve 8 gönüllü rekreasyonel kayakçının katıldığı subjektif giyim denemeleri ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, designing thermal baselayers for Alpine skiing athletes was aimed. In this context, in order to determine the fabrics to be used in thermal baselayers, 12 different knit fabrics in different raw materials were procured and examined by physical and chemical tests. These fabrics were also examined by subjective wear trials in which, 3 recreational skier volunteers were participated. In parallel with these studies, an athropometric study was performed in order to determine the percentage measurement and changes in body joints during Alpine ski sport. Afterwards, 3 thermal baselayer designs in different model details were developed, their clothing patterns were prepared and prototypes were manufactured. The design verification of thermal baselayers were executed by subjective wear trials in which, the actual conditions of use were simulated and 8 recreational skier volunteers were participated.