Kablosuz Algılayıcı aAğlar için bağlantı katmanı güvenlik platformu
Link-layer security framework for wireless sensor networks
- Tez No: 420598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kablosuz Algılayıcı Ağlar (KAA'lar), askeri, ekoloji ve sağlıkla ilgili alandaki birçok uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu uygulamalar, genellikle hassas bilgilerin izlenmesini içerir; bu nedenle KAA'larda güvenlik önemlidir. Bu tezde KAA'lar ile ilgili güvenlik konuları araştırılmış, KAA'lardaki kısıtlar, güvenlik gereksinimleri, KAA'lara karşı yapılan saldırılar ve onlara karşı önlemlerin genel bir görünümü ele alınıp bağlantı katmanındaki güvenlik sorunları ve güncel güvenlik platformları incelenmiş, KAA'lar için yeni bir güvenlik protokolü ve buna dayalı yeni bir güvenlik duvarı uygulaması geliştirilmiştir. Geliştirilen uygulama Bağlantı Katmanı Güvenlik Duvarı (BKGD), güvenlik protokolü ise Bağlantı Katmanı Güvenlik Protokolü (BKGP) olarak adlandırılmıştır. BKGD'nin, üzerinden geçen trafiği ve ağı tarayarak erişim kurallarına göre bağlantıdaki veri iletiminin analizini yapma, kimlik doğrulama, şifreleme ve adres bloku listesi bakımı gibi fonksiyonları bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında BKGP varolan bazı protokoller ile, BKGD ise varolan bazı güvenlik duvarları ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, BKGP'nin benzerlerine göre ağı koruma işlemini daha başarılı bir şekilde yapabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless Sensor Networks (WSNs) are used in many applications such as the military, ecological, and health-related areas. These applications often include the monitoring of sensitive information therefore, security is important in WSNs. This thesis presents a survey of security issues in WSNs: the constraints, security requirements, and attacks with their corresponding countermeasures are outlined. A holistic view of link-layer security issues is presented and a new firewall called Link-Layer Firewall (LLF) is developed, which is based on a new Link-Layer Security Protocol (LLSP). The application includes functions such as analysis of sensors in the firewall connectivity, traffic filtering and prevention (intercept), authentication and encryption, black address block list maintenance. LLSP was compared with some existing protocols and LLF was compared with some existing firewalls. The obtained results show that LLSP is able to provide better security compared to existing protocols.