Buzlanma önleyici otomatik püskürtme sistemi
Anti icing automatic spray system
- Tez No: 420599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FECİR DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada kış aylarında oluşan buzlanma sonucu meydana gelen trafik kazaları, yaralanma ve ölümle sonuçlanan büyük acılar ile birlikte maddi hasarlardan kaynaklanan ekonomik kayıpları engellemek için buzlanma önleyici otomatik püskürtme sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu sistem zorlu hava koşullarında çalışılacağından Endüstriyel Bilgisayar ile denetim yapılmaktadır. Sisteme, hava ve yol sensörlerinden veriler, RS-485 seri iletişim protokolü ile gelmektedir. Sistem odasında su, solüsyon ve karışım olmak üzere 3 adet tank ve bu tanklardaki sıvıyı sabit basınçla yola paralel döşenen boru hattına ileten bir adet pompa bulunmaktadır. Boru hattına bağlı yol ortasındaki nozüllere hangi sıra ile sıvı püskürtüleceği otomatik olarak belirlenmektedir. Endüstriyel Bilgisayar hava ve yol koşullarını alıp buzlanma olacağını algıladığı an kontrol kartına oradan da nozüllerin bağlı olduğu adresleme kartına bilgi göndererek yola solüsyonun serilmesini sağlamaktadır. Sistem otomatik kontrollü ve manuel olarak çalıştırılabilir. Bu uygulama ülkemizde dışa bağımlılığı azaltacak ve resmi kurumlarda kullanımı kabul görmesi durumunda uygulamanın seri üretimi yapılabilecektir. Yurt içi ve yurt dışı gerekli sertifikasyonları yapılarak ihrac edilebilecek bir ürüne dönüştürülebilir.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents that occur in winter as a result of icing cause injuries and death with great suffering and economic loses. In this study, anti icing automatic spray system has been designed and implemented for reducing these losses. Because the system will work in harsh weather conditions, control process is done with industrial computer. The data from the weather and road sensors is transferred to the system with RS-485 serial communication protocol. In the system room, there are three tanks including water, solution, mixture and a pump which pumps the liquid in these tanks with constant pressure to the pump line laid parallel to the road. In which order the liquid will be sprayed to the nozzle in the middle of the road which is connected to the pump line is determined automatically. As soon as the industrial computer receives weather and road conditions and detects that icing will occur, it provides spraying solutions on the road by sending data firstly to the control card and then to the addressing card where nozzles are connected. The system is designed to be automatically controlled and run manually when needed. This study reduces the dependence on foreign for our country and serial production of the system will be able to realise if it is accepted for using governmental agencies. It can be converted to a production which can be exported as making necessary certifications in domestic and abroad.