EAP kimlik doğrulama protokol çeşitlerinin enerji tüketimine etkisi
Effect of EAP authentication protocol types on energy consumption
- Tez No: 420604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN CİYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilginin temel bileşenleri erişilebilirlik, gizlilik ve bütünlüktür. Bu temel bileşenlerin sürekli sağlanabilmesi için yetkisiz kişilerin bilgiye erişiminin engellenmesi gerekir. Bu amaçla kullanılan yöntemlerden biri kimlik doğrulama yöntemidir. Ayrıca, bilgiye erişmek için kullanılan mobil cihazların sayısının gün geçtikçe arttığı ve bu cihazlar için batarya süresinin kısıtlayıcı bir faktör olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, kimlik doğrulama yöntemlerinden biri olan 802.1X kimlik doğrulama yöntemi içerisinde kullanılan EAP protokolü çeşitlerinin, kimlik doğrulama esnasında harcadıkları enerji miktarları karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, kablolu bağlantılarda kablosuz bağlantılara göre çok daha az enerji harcandığı görülmüştür. Yapı ve çalışma prensibi olarak birbirlerine çok benzeyen PEAP ve TTLS metotlarının harcadıkları enerjiler arasında gözle görülür bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. Alınan ve verilen paket sayısının kimlik doğrulama süresini ve harcanan enerji miktarını etkilediği teyit edilmiştir. Bu bilgiler ışığında, kimlik doğrulama amacıyla seçilen EAP protokolü çeşidinin, harcanan enerji miktarını ve dolayısıyla pil kullanım ömrünü etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Confidentiality, integrity and availability are basic components of information. In order to enable these three basic components permanently, unauthorized persons should be prevented to reach the information. Authentication methods can be used to ensure this. Also, it is known that, number of mobile devices to reach the information are increasing and battery life time is limiting factor for mobile devices. In this research, energy consumption of EAP authentication types used in 802.1X authentication mechanism during authentication are compared. As a result, it is found that, there is a noticeable difference between energy consumption of PEAP and TTLS methods which are very similar according to their structure and working principle. It is confirmed that, number of packets that are sent affects authentication time and energy consumption. In the light of this information, it is shown that, making a selection between EAP authentication methods affects energy consumption and hence battery life time.