Kablosuz ağlarda EAP tabanlı bir kimlik doğrulama protokolü
An EAP based authentication protocol for wireless local area networks
  1. Tez No: 332053
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İletim ortamı olarak havanın kullanılmasından dolayı kablosuz ağlar saldırılara karşı elverişli olmaktadır. Bundan dolayı kablosuz ağlarda güvenlik kablolu ağlardakine göre daha karmaşık hal almaktadır. Kablosuz ağlarda sunulan servislere ve ağ kaynaklarına sadece geçerli kullanıcıların erişebilmesini sağlamada kimlik doğrulama en önemli yöntemdir. Korumalı Genişletilebilir Kimlik Doğrulama Protokolü (PEAP) kablosuz ağlarda kimlik asıllaması için yaygın kullanılan güvenli bir protokoldür. Ancak, yapılan araştırma ve incelemelerde PEAP'ın kimlik bilgilerini gizlemede zayıf olduğu görülmüştür. Bu çalışmada, kablosuz ağlarda kimlik doğrulama esnasında kimlik bilgilerinin gizliliğini sağlamak için yeni bir protokol geliştirilmiştir. Bu metot, PEAP'ın yönetim kolaylığı, güçlü güvenlik özellikleri ile dinamik anahtar dağıtımının sağladığı avantajlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Wireless networks are susceptible to security attacks due to their open transmission media. Therefore, wireless network security is somewhat more complex than that of wired network security. In wireless network security, authentication is the most essential procedure to ensure that the service is properly used by the intended users. Protected Extensible Authentication Protocol (PEAP) is widely being used in wireless networks. However, PEAP is shown to be a weak protocol in terms of protection of user identity. In this paper, we designed and implemented a new and efficient wireless authentication protocol providing user identity secrecy. This metot takes advantage of PEAP?s management easiness and the robustness of dynamic key distribution to provide user identity protection.