Blocker Security System with LEDs (BSSL)
Engelleyi̇ci̇ LEDli̇ Güvenli̇k Si̇stemi̇
  1. Tez No: 420620
  2. Yazar: BURCU YAKIŞIR GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ZAİM ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında, ışık kaynağı olarak ışık yayan diyotlar (LED) kullanılan ve öldürücü olmayan bir sistemin prototipini tasarlayıp geliştirmiş bulunmaktayız. Engelleyici LED'li Güvenlik Sistemi (BSSL) olarak adlandırılan bu sistem, önceden programlanmış belirli paternlere göre zamanla rengi ve şiddeti değişen bir ışık hüzmesi göndermektedir. Literatürde, ışık paternlerindeki bu değişikliklerin, bunlara maruz kalan insanlarda baş ağrısı, uykusuzluk, baş dönmesi ve görme bozukluklarına yol açtığı gözlemlenmiştir. LED'ler tarafından oluşturulan ışık paternindeki değişikliklerin çok hızlı olduğu ve insan beyninin iletilen bilgiyi doğru şekilde işleyemediği ve bu yüzden de değişiklikleri geldikleri hızda çözemediği gözlemlenmiştir. Tezde, en etkili ışık paternlerini bulmak için, tasarlanan ve geliştirilen Engelleyici LED'li Güvenlik Sistemi'nin prototipi kullanılarak deneyler yapılmış, ölçümler gerçekleştirilmiş ve deneysel verinin değerlendirmesi yapılmıştır. İnsanlar üzerindeki istenen etkilerine yol açan paternler araştırılmış ve en etkili patern bulunmaya çalışılmıştır. Gereken ışık paternlerini oluşturan BSSL'nin alt sistemleri, özellikle LED'ler, LED'lerden gelen ışık hüzmelerini yönlendiren optik sistemler, soğutucu sistemler, batarya sistemleri, gövde ve LED sürücüleri araştırılmıştır. Özellikle, sadece LED'lere gerekli akımı iletmeyi sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda aydınlatma paternlerini de oluşturan sürücülere yoğunlaşılmıştır. Bunu yaparken de sürücü aracılığıyla aydınlatma paternlerini oluşturmak için gereken entegre yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we designed and developed a prototype of a non-lethal system using light emitting diodes (LEDs) as the light source. The system, which is called a Blocker Security System with LEDs (BSSL), sends a light beam whose color and light intensity are changed in time (spectrally, temporally) according with certain pre-programmed patterns. It was observed in the literature that these changes in light patterns cause headache, nausea, dizziness and visual defects on people who are exposed to them.These effects are observed when the change in light pattern from the LEDs is fast enough so that human's brain could not process properly the information transmitted, and therefore, it cannot decode the changes in the speed they come. In the thesis, experiments are made, and measurements are performed by using the designed and developed Blocker Security System's prototype, and assessments of the experimental data have been performed to find the most effective patterns of the light. We searched the patterns that cause the desired effects on the people and tried to find the best pattern. The subsystems of the BSSL, mainly the LEDs, the optical system that guides the light beams from the LEDs, the cooling system, the battery system, the body, and the LED drivers that generate the required light patterns were investigated. We focused mostly on the drivers that not only provide the necessary forward currents to the LEDs, but also generate the lighting patterns required from them. In doing this, we developed the embedded software required to form the lighting patterns through the driver.