Mide kanserli hastalarda bilgisayarlı tomografi ile tümör hacim ve yoğunluk ölçümünün preoperatif klinik evreyi belirlemedeki rolü
The role of tumor volume and density measurement with computed tomography in patients with gastric cancer in determining the preoperative clinical stage
- Tez No: 794618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİ ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Mide kanserli hastalarda preoperatif dönemde bilgisayarlı tomografi ile yapılan tümör hacim ve Hounsfield ünit (HU) ölçümünün preoperatif klinik evreyi hesaplamadaki rolünü değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya mide kanseri tanısı aldıktan neoadjuvant kemoterapi uygulanmadan opere edilen 108 hasta retrospektif olarak tarandı. Hastaların preoperatif dönemdeki çok kesitli bilgisayarlı tomografileri üzerinden tümör hacimleri ve HU değerleri hesaplandı. Hastaların yaş cinsiyeti, vücut kitle indeksi, ek hastalıkları, hastane yatış süreleri, postoperatif komplikasyonları uygulanan cerrahiler, tümör çapları, pT evresi, pN evresi, histopatolojik özellikleri incelendi. ÇKBT ölçüm sonuçları pT, pN ve patolojik evre ve histopatolojik veriler ROC analizi kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: 108 hastanın 76'sı (%70,4) erkek, 32'si (%29,6) kadın, ortalama yaşı 65,9±12,7 yıldı. 10(%) hastada tümör hacmi değerlendirilemedi.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the role of tumor volume and Hounsfield unit (HU) measurement performed by computed tomography in the preoperative period in calculating the preoperative clinical stage in patients with gastric cancer. Materials and Methods: 108 patients diagnosed with gastric cancer and operated without neoadjuvant chemotherapy in the study were retrospectively scanned. Tumor volumes and HU values were calculated from the multislice computed tomography of the patients in the preoperative period. Age, sex, body mass index, comorbidities, hospitalization times, Postoperative complications, surgeries, tumor diameters, pT stage, pN stage, histopathological features were examined. MDCT measurement results pT, pN and pathological stage, histopathological data were compared using ROC analysis. Results: 76 (70.4%) of 108 patients were male, 32 (29.6%) were female, mean age It was 65.9±12.7 years. Tumor volume could not be evaluated in 10(%) patients. While the median value was 13.26 cm3 in stage T1 tumor, it was 16.01 cm3 in T2, 35.00 cm3 in T3 and 41.28 cm3 in T4.