Menenjiomlarda Cyclin D1'in prognostik önemi ve MIB-1 indeksi ile uyumu
The prognostic significance of Cyclin D1 in meningiomas and its correlation with MIB-1 index
- Tez No: 420729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN REZANKO ATASEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Menenjiomlar sık görülen beyin tümörleridir.Benign davranış gösterirler, yavaş büyüme eğilimindedirler ve tümörün cerrahi olarak tümüyle çıkarılması tercih edilen tedavi şeklidir.Menenjiomlarda tümör derecesi, alt tipi, yaş cinsiyet ve rezeksiyonun genişliği bilinen prognostik faktörler olmakla birlikte nüks potansiyeli kesin olarak tahmin edilememektedir. Histolojik olarak benign menenjiomların bile %7-20 oranında nüks edebildiği bilinmektedir. Bu nedenle klinik ve histolojikj belirleyicilere ek olarak tümörün proliferatif potansiyelini belirlemede yardımcı parametrelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı MIB-1/Ki67 (proliferasyon markerı) ve Cyclin D1'in (hücre döngüsünde G1/S fazı geçiş noktasında görevli pozitif düzenleyici) menenjiomlardaki boyanma oranını ve bunların histolojik derece ve nüks ile ilişkisini saptamaktır. İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümü'nde Şubat 2002 ile Kasım 2005 tarihleri arasında menejiom tanısı alan 80 olgu çalışmaya alındı. Tüm olgular DSÖ 2000 kriterlerinde belirtilen histopatolojik özeliklere göre sınıflandırıldı ve derecelendirildi. Olgular klinik belirleyiciler olan yaş, cinsiyet, tümörün yerleşim yeri; tümör derecesi ve immunohistokimyasal olarak Ki67 ve Cyclin D1 özel boyaları ile değerlendirildi. 80 olgunun 13'ü nüks menenjiom olup bu grup klinik belirleyiciler, tümör derecesi ve immunohistokimyasal bulgular açısından ayrıca değerlendirildi. Hastalarımızın tümör dereceleri ile cinsiyet dağılımları karşılaştırıldığında derece I hastalarda kadın oranı, derece 2 ve 3 hastalarda erkek oranı istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p: 0,007, p0,05). Cyclin D1 indeksini nüks olan ve olmayan grup ile kıyasladığımızda nüks olguların Cyclin D1 ortalaması nüks gözlenmeyen hastaların Cyclin D1 ortalamasına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bulundu(p:0,036, p0,05) Bu çalışma özellikle derece 1 menenjiomlarda artmış Cyclin D1 düzeylerinin, tümörün tekrarlama riski açısından Ki67 ile birlikte belirleyici bir rol oynayabileceğini öngörmektedir. Biz de bu nedenle özellikle histolojik olarak benign menenjiomlarda tümör davranışını belirlemede Cyclin D1'in Ki67 ile birlikte kullanılmasının faydalı olacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Meningiomas are common primary intracranial tumors.They are benign and tend to showly; total surgical resection is preferred as the treatment. Tumor grade, subtype, age, sex and extent of resection are known prognostic factors in human meningiomas but histologically benign meningiomas can reccur the ratio of 7-20% may recur. Therefore there is a need for clinical and in determining the proliferative potential of the tumor in addition to histolojikj determining auxiliary parameters. The purpose of this study is to evaluate MIB-1 / Ki67 (a proliferation marker) and Cyclin D1 (a positive regulator at the restriction point G1 / S phase in the cell cycle ) stainings in meningiomas and their relationship between the reccurent meningiomas. Total of 80 cases which had been diagnosed in Izmir Ataturk Training and Research Hospital between November 2005 and February 2002 were included in this study. All patients were classified according to the WHO 2000 criteria. 13 of the 80 cases were reccurent meningioma and this group were also analyzed with clinical prognostic parameters, in the terms of tumor grade and immunohistochemical findings. The clinical parameters such as age, gender, localization of the tumor; were compared with tumor grade and the immunohistochemical expression of Ki67 and Cyclin D1. The gender distribution of our patients compared with tumor grade and the female ratio in patients with grade I and male ratio of the grade 2 and 3 patients were statistically significantly higher (p = 0.007, p 0.05). Cyclin indices was found statistically significant between recurrent non-recurrent group(p = 0.036, p 0.05) This study suggest that increased levels of Cyclin D1 in grade 1 meningiomas , may play some role in explaining recurrence risk fot he meningiomas whwn correlated with Ki67.So we believe taht Cyclin D1 will be useful for determinating the tumor behaviour especially in grade 1 meningiomas.