İntrakraniyal menenjiomlarda difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme bulgularının histopatolojik verilerle korelasyonu
Evaluate the effectiveness of using diffusion-based magnetic resonance imaging to estimate histological grade of the meningiomas and to explore the relation of apparent diffusion coefficient (ADC) value and tumor grade
  1. Tez No: 597559
  2. Yazar: FATİH DURUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AŞUR UYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
AMAÇ: Menenjiomlar, santral sinir sisteminin en sık görülen primer intrakraniyel beyin tümörleridir. Menenjiomlar en sık rastlanan ekstraaksiyal tümörler olmakla birlikte tüm intrakraniyal tümörlerin yaklaşık %13-26' sını oluşturmaktadır. Bu tümörler Dünya Sağlık Örgütü sınıflamasına göre grade I, grade II ve grade III olarak sınıflandırılmaktadır. Menenjiomların çoğu grade I(%90), geri kalanları ise grade II(%4.7-7) ve grade III(%1-2.8) tümörlerdir. Grade II ve grade III meningiomların tedavisi, rekürrens oranları ve uzun dönem prognozu grade I olanlardan belirgin farklılık göstermektedir. Bu nedenle preoperatif olarak menenjiomların histolojik derecesinin ve bazı patolojik özelliklerinin bilinmesi tedavi yaklaşımını belirlemede, rekürrens oranlarını ve uzun dönem prognozu öngörmede önemlidir. Literatürde farklı görüntüleme yöntemlerinin tümör derecesi ve tümörün bazı patolojik özellikleri ile ilişkisini araştıran çok sayıda araştırma mevcuttur. Bu çalışmada amaç Difüzyon Ağırlıklı Manyetik Rezonans Görüntülemenin preoperatif olarak meningiomların histolojik derecesini tahmin etmede etkinliğini ve ADC değeri ile tümör grade arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: 2010-2018 yılları arasında Dicle Üniversitesi Beyin Cerrahi Anabilim dalında opere edilen, histopatolojik sonucu menenjiom olan, preoperatif konvansiyonel manyetik rezonans görüntüleme ve difüzyon ağırlıklı görüntüleme yapılmış 86 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Tümör çapının en geniş olduğu tek aksiyel kesitte tümörün tamamını kapsayacak şekilde ROI yerleştirilerek ADC değeri ölçüldü. BULGULAR: Düşük dereceli tümörler için ortalama ADC değerleri 883,8±146,78 mm2/s; yüksek dereceli tümörler için ortalama ADC değerleri 820,62±126,32 mm2/s olarak hesaplandı. Grade I tümörü olan hastaların ADC değerleri ile grade II ve III olan hastaların ADC değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. SONUÇ: Çalışmamıza göre yüksek ve düşük dereceli menenjomların ADC değerleri arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. DAG ve ADC ölçümleri bu çalışmaya göre menenjiom gradelemesinde güvenilir değildir. Bu teknikler cerrahi ve tedavi planlamasında yönlendirici olmamalıdır.
Özet (Çeviri)
AIM: Meningiomas are the most common intracranial tumors of the central nervous system. Besides being the most common extraaxial tumor of the intracranium, they comprise about 13-26% of all intracranial tumors. These tumors are classified as grade 1, grade 2 and grade 3 by World Health Organisation. Most of the meningiomas are grade 1 (90%) and the rest are grade 2 (4.7-7%) and grade 3 (1- 2.8%) tumors. The treatment, recurrence and long-term prognosis of grade 2 and 3 tumors show a significant difference from grade 1 tumors. Therefore, determining the histologic grade of the tumor and some pathologic features preoperatively are very important to decide treatment modality, predict the recurrence rates and longterm prognosis. There is numerous research about the use of different techniques in evaluating tumor grade and some pathological features. The aim of this study is to evaluate the effectiveness of using Diffusion-Based Magnetic Resonance Imaging to estimate histological grade of the meningiomas and to explore the relation of Apparent Diffusion Coefficient (ADC) value and tumor grade. Materials and methods: 86 patients with histopathologically-diagnosed meningioma who pre-operatively scanned with conventional Magnetic Resonance Imaging and Diffusion-Based Magnetic Resonance Imaging and went into surgery between 2010- 2018 in Dicle University Neurosurgery Department have been evaluated in retrospective approach. ROI has placed in the largest diameter of the tumor to encompass tumor that axial section and ADC value has measured. Results: Mean ADC values for the low-grade tumors calculated as 883,8±146,78mm2/s and for high-grade tumors calculated as 820,62±126,32 mm2/s. There weren't a statisticaly difference between the ADC values of patients with grade 1 tumor and grade 2 and 3 tumors. Conclusion: We haven't detected a significant difference in the ADC values between low and high-grade meningiomas. We didn't find DAG and ADC measurements reliable for detecting the grade in meningiomas. These techniques shouldn't be used to determine surgery and treatment strategies.