Paternal sigara içiminin fetal kromozomal aberasyonlar üzerindeki etkisi
Effect of paternal smoking on fetal chromosomal aberrations
  1. Tez No: 420746
  2. Yazar: ELİF AKKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. HÜSEYİN ŞENYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzün en yaygın ve öldürücü toplumsal toksikolojik olaylarından birisi sigara içme alışkanlığıdır. Sigara içimi gelişmiş ülkelerde önlenebilir morbidite ve mortalite açısından en önemli neden olarak görülmektedir. Gebelik sırasında sigara içiminin gebeliğe olumsuz etkileri yapılan pek çok çalışma ile gösterilmiştir. Pasif sigara dumanına maruz kalmanın olumsuz etkileri de günümüzde hızla ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma ile paternal sigara içiminin ve maternal pasif içiciliğin fetüs kromozomları üzerindeki genotoksik etkisinin standart kromozomal aberasyon tekniği kullanılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Kasım 2003-Nisan 2004 tarihleri arasında 6 ay boyunca T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde normal spontan vajinal doğum veya sezaryan ile doğum yapan ve sigara içmeyen hastalarla yapılmıştır. Birinci grubu, hastanemizde doğum yapan, eşleri sigara içen, kendileri içmeyen anneler, ikinci grubu ise hastanemizde doğum yapan, yaşları deney grubu ile uyumlu olacak şekilde, eşleri ve kendileri sigara içmeyen anneler oluşturmuştur. Eşleri sigara içen grupta kromozomal aberasyon sıklığı eşleri sigara içmeyen gruba göre daha yüksek bulunmuştur (Grup 1'de 46, Grup 2'de 36). Ancak bu fark her iki grubun kromozomal aberasyon sıklığı açısından yapılan karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Sigara içen babaların grubunda, içilen sigara sayısı/güne göre yapılan gruplandırma sonucunda, 1-10, 11-20, 20'den fazla adet/gün arasında oluşan kromozomal aberasyon sıklığı açısından yapılan karşılaştırmalarda da istatistiksel olarak anlamlı bir sonuca ulaşılamamıştır (p>0.05). Eşleri sigara içen grupta, pasif içicilik varlığı veya yokluğuna göre kromozomal aberasyon sıklığı açısından yapılan karşılaştırmalarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Çalışmamızda kromozomal aberasyon sıklığı sigara içen grupta daha yüksek bulunmuş ancak istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Araştırmacıların, sigaranın kromozomal aberasyonları arttırdığı konusunda hem fikir olmalarıyla birlikte, yapılan çalışmaların çoğunda istatistiksel olarak anlamlı sonuçlara ulaşılamamıştır. Bununla birlikte sigaranın kromozomal aberasyon sıklığı üzerine yapılan çalışmalar göz önüne alındığında örneklem büyüklüğünün ve kullanılan yöntemin sonuçlar açısından bir farklılık oluşturduğu gözlenmektedir. Bu açıdan bakıldığında bizim çalışmamızda sigara içen grupta elde edilen ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmayan farkın örneklem büyütüldüğü takdirde istatistiksel olarak da anlamlılık derecesine girebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most common social toxicological event of nowadays is smoking which is the most important preventable cause of mortality and morbidity in developed countries. The negative effects of smoking during pregnancy has been shown by several studies. The negative effects of passive exposure to cigarette smoke also attracts attention nowadays. The aim of this study was to determine the genotoxic effects of paternal smoking and maternal passive smoking on fetal chromosomes by using standard chromosomal aberrations technique. The study was conducted in the Obsetrics and Gynecology Clinic of Ankara Education and Research Hospital between November 2003-April 2004 with non-smoking patients who gave either normal vaginal birth or caeseran section. The first group was consisted of non-smoking patients with smoking spouses and the second group was consisted of non-smoking patients with non-smoking spouses. Although the frequency of chromosomal aberrations were higher in the group whose spouses were smokers, the difference wasn't statistically significant (p>0.05). In the assesment done in the smoking spouses group by the number of cigarettes smoked daily, no statistically significant difference was found between the groups (1-10 cigarettes/daily, 10-20 cigarettes/daily and over 20 cigarettes/daily). Additionally no significant difference was found between the passive smokers and others in the smoking spouses group. Although chromosomal aberration frequency was found higher in the smoking spouses group, the difference found was not statistically significant. Despite most studies failed to show statistically significant results, many researchers agree about the increasing effect of smoking on chromosomal aberrations. Sample size and the method used creates a difference in the results of the studies investigating the incidence of smoking on chromosomal aberrations. So the difference obtained in our study which was not statistically important, can be statistically significant with enlarging the sample size.