Çayırhan Yeraltı Linyit İşletmesi e sahasında kullanılan kollu galeri açma makinesi kazı veriminin jeolojik birimlerin fiziksel ve mekanik özellikleri dikkate alınarak incelenmesi
The investigation of boom type roadheader excavating performances used in çayirhan underground coal mining of field e considering physical and mechanical properties of geological units
- Tez No: 420747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER UYSAL, YRD. DOÇ. DR. SUNAY BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde tam mekanize kazı ile yeraltından kömür üretiminin gerçekleştirildiği Park Termik Çayırhan Linyit İşletmesi E Sahasında sürülmekte olan E doğu ana galerisinde kullanılan Dosco Mk2B kollu galeri açma makinesine ait kazı verimini, galeri boyunca devam eden jeolojik birimlerin fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmesi neticesinde elde edilmiştir. Kazı arınlarından alınan numuneler üzerinde Dumlupınar Üniversitesi'nde yapılan tek eksenli sıkışma ve Brezilian çekme dayanım sonuçlarından elde edilen değerler, görgül formüllerde yerine konularak optimum spesifik enerji (kWh/m3) değeri elde edilmiştir. Net kazı hızı Rostami vd. (1994) ait görgül formül yardımıyla hesaplanmıştır. Sonuçlar ile yeraltındaki faaliyetlerin sürekli takip edildiği, kontrol merkezinden elde edilen değerler kıyaslanarak Dosco Mk2B nin verimine yönelik sonuçlar çıkarılmıştır. Ayrıca arın kesitindeki jeolojik birimlerin XRD ve XRF mineral içerikleri analiz edilmiş, yoğunlukları belirlenmiş ve Schmidt çekici değerleri tespit edilmiştir. Son olarak Cerchar aşınma indeksi deneyine tabii tutulan jeolojik birimler, Bilgin vd. (2006) ait kesici uç sarfiyatını veren görgül formül yardımıyla optimum tüketilmesi gereken uç sayısı bulunmuştur. Harcanan uç miktarı ile tüketilmesi gereken uç miktarları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Park Termik Çayırhan Lignite Pit, the underground coal mining by the full mechanical excavation in our country, excavations in the field E, the excavation performance of Dosco Mk2B boom type roadheader used in E east main roadway and the physical and mechanical characteristics of geological units that are continual throughout the roadway are investigated. Brazilian tensile strength and uniaxial compressive experiment are applied in Dumlupınar University on the samples taken from the excavation faces and the values acquired from results replaced in the empirical formulas and the optimum specific energy(kWh/m3) value is obtained. Net excavation speed is calculated by the empirical formula of Rostami et al. (1994). The results regarding Dosco Mk2B's performance are obtained by the comparison of the results and continuous underground activities monitoring with the values gathered in the control center. Besides, geological units in the face sections of XRD and XRF mineral ingredients are analyzed, the densities and the Schmidt Hammer values are identified. Lastly, geological units experimented by the Cerchar Abrasivity Index Test and the empirical formula of Bilgin et al. (2006), which gives cutting bit consumption, is applied to find required optimum consumption bit number. Consumed bit amount is compared with the required bit amounts.