Nefrotik sendromda trombosit parametreleri ve proteinüri arasındaki ilişki
The relati̇onshi̇p between platelet parameters and proteinuria in nephrotic syndrome
  1. Tez No: 420796
  2. Yazar: YASİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: UZMAN HASAN TUNCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Nefrotik Sendromlu (NS) hastalarda ortalama trombosit volümünün (MPV) proteinüri ile ilişkisini incelemek ve MPV değerinin prediktif değeri olup olmadığını değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalısmaya Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniğine başvuran 34'ü kadın, 46'sı erkek, toplam 80 NS'li hasta alındı. Hastalar ilk geliş proteinüri değerlerine göre 6000 mg /gün olan 20 şer kişilik 4 gruba ayrıldı. Ayrıca proteinüri miktarının nefrotik düzeyde olup olmamasına göre proteinürisi 3500 mg/gün olan 40 hasta olarakta 2 gruba ayrıldı ve değerlendirildi. Hastalara histopatolojik bulgulardaki prognostik kriterler göz önüne alınarak immünsüpresif veya konservatif tedavi başlandı. Başvuru anında, 6. ve 9. ayda MPV ve proteinüri arasındaki ilişki açısından değerlendirildi. Bulgular: Hastaların geliş proteinüri değerleriyle MPV değerleri karşılaştırıldığında gruplar arasında fark saptanmadı (p:0.81). Tedaviyle proteinüride gerileme saptanan olguların, tedavi öncesi ve tedavi sonrası 6. ayda, MPV düzeyleri sırasıyla; 9.0±0.99 ve 8.0±0.81 olarak saptandı ve sonuçlar anlamlıydı (p:0.01). Başlangıçta 3500 mg üzerinde ptü sü olup 3 ve 6. aylarda halen 3500 mg üzerinde ptü olanların zamana bağlı mpv düzeyleri zaman içerisinde istatistiksel olarak anlamlı değişim göstermemekte idi (p:0.43). 9.ayda hasta sayısı istatisitiksel olarak yeterli olmadığı için değerlendirme yapılamadı. Sonuçlar: Proteinüride azalmayla birlikte MPV değerlerindede anlamlı gerileme olması trombositlerin proteinüri etyolojisinde rol oynayabileceğini ve belkide MPV düzeylerinin nefrotik sendromlu hastalarda tedaviye yanıt açısından takipte kullanılabilecek bir parametre olabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the association between MPV and NS, also whether MPV is a predictor of therapy in NS. Material & Method: Patients were assigned from Ankara Numune Education and Training Hospital Nephrology Outpatient Clinic in Ankara. 80 patients with nephrotic syndrome (34 female and 46 male) were included the study. Patients were divided into four groups according to the value of first proteinuria levels as 6000mg/day. Each group consisted of twenty patients Additionally, the patients were divided into two groups as first group had proteinuria above 3500 mg/day and second group had proteinuria below 3500 mg/day. Patients were evaluated in admission, 6th month and 9th month in terms of relationship between MPV and proteinuria parameters. Results: The four groups which had different proteinuria levels were compared in terms of MPV values and there was no statistically significant difference among groups. MPV values were statistically decreased in patients whose proteinuria levels were reduced by treatment (p:0.01). In contrast, after treatment, MPV values were not statistically changed in patients whose proteinuria were not reduced. The number of patients in 9.ay was not statistically sufficient to assessment of parameters. Conclusion: After decreasing proteinuria levels with treatment, MPV values decreaded too. Based on this result, platelets may play a role in the etiology of proteinuria and MPV may be used as an additional parameter for the preliminary approach of monitoring patients with NS in clinical practice.