Sağlık hizmetlerinde toplam kalite yönetimi anlayışıyla hastane enfeksiyonlarının kontrolü ve önlenmesi
Understanding health care total quality management control and prevention of hospital infections
- Tez No: 420886
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Sağlık Kurumları Yönetimi, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Enfeksiyon hastalıkları, günümüz dünyasında ve ülkemizde kontrol altına alınmaya çalışılan önemli bir tıbbi alan teşkil etmektedir. Buna yönelik olarak kontrol mekanizmaları hem makro ölçekte stratejik süreçlerle yapılandırılmakta hem de mikro ölçekte sağlık kurumlarında bu süreç yönetilmeye çalışılmaktadır. Sağlık hizmetleri alanında hastane enfeksiyonlarına yönelik olarak geliştirilen hizmet, teknoloji ve insan kaynağı sürekli biçimde iyileştirilmelidir. Bu sistem kalite anlayışı ve kalite yönetimi ile standardize edilmelidir. Bu doğrultuda yapılan programlama, prosedür geliştirme ve çalışmalar enfeksiyon hastalıklarının sağlık hizmetleri alanında ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. Bu çalışma kapsamında, sağlık hizmetlerinin niteliği ve dönüşümü, enfeksiyon hastalıklarının özellikleri, türleri, kontrol yolları hastane enfeksiyonları özelinde oluşturulan kalite temelli organizasyonel yapı ve planlamalar incelenmeye çalışılmaktadır. Bu kapsamda çalışma, daha önce yapılmış olan bir anket çalışması ve uygulama anlamında halen kamu hastanelerinde yürütülmekte olan 3 planlama ölçeğinde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Infectious diseases, and in today's world and in our country be taken under control constitutes a major medical field. Control mechanisms for this, as well as micro-and macro-scale strategic processes, health care institutions, this process being configured to be managed. Health care services in the area was developed for hospital infections, technology and human resources should be improved continuously. This understanding of quality and quality management system should be standardized. In this respect the programming, development and operation procedures of infectious diseases in the field of health services is an indication of how important. In this study, the quality of health services and the transformation of the nature of infectious diseases, ways to control the case of nosocomial infections, the quality will be studied based on the basis of established organizational structure and planning. In this context, studies that have been made previously in the public hospitals, a survey carried out in terms of the three planning and implementation are evaluated.